Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Прислівник

Ступені порівняння прислівників

Прислівники способу дії та міри і ступеня на -о, -е, похідні від основ якісних прикметників, можуть утворювати форми вищого і найвищого ступенів порівняння. Наприклад: глибоко - глибше - найглибше, пізно - пізніше - найпізніше.

Форми ступенів порівняння прислівників утворюються так само, як прикметників. Розрізняють просту і складену форми вищого і найвищого ступенів порівняння прислівників.

Проста форма вищого ступеня порівняння утворюється:

 

а) за допомогою суфіксів -ше, -іше, що додаються замість суфіксів -о, -е (тихо - тихше, тихіше, рішуче - рішучіше); суфікси -к-, -ок- при утворенні вищого ступеня випадають (широко - ширше, швидко - швидше, солодко - солодше);

б) від різних коренів: погано - гірше, гарно - краще, мало - менше.

При утворенні вищого ступеня порівняння прислівників за допомогою суфікса -ш- відбуваються ті самі зміни приголосних, що й при утворенні прикметників вищого ступеня: кінцевий [с] кореня змінюється на [шч] (буква щ): високо - вище; кінцеві [г], [ж], [з] кореня і суфікс -ш- змінюються на [жч]: дорого - дорожче, дуже - дужче, низько - нижче.

Значення вищого ступеня може підсилюватися словами багато, далеко, трохи, куди, ще: багато краще, далеко краще, трохи краще, куди краще, ще краще.

Складена форма вищого ступеня порівняння утворюється додаванням до звичайної форми прикметника слів більш, менш (більш тонко, менш зручно).

Проста форма найвищого ступеня порівняння утворюється від прислівників вищого ступеня за допомогою префікса най-: наймиліше, найшвидше, найчастіше. Для підсилення значення найвищого ступеня вживаються префікси що-, як-, (щояк-): щонайкраще, якнайглибше, щоякнайменше.

Складена форма найвищого ступеня порівняння утворюється поєднанням простої форми прислівника зі словами найбільш, найменш: найбільш часто, найменш глибоко.

Українській мові властиві прості форми ступенів порівняння прислівників, складені форми зустрічаються рідше, переважно в науковому та діловому стилях.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.