Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Прийменник як службова частина мови

Непохідні й похідні прийменники

За походженням прийменники поділяються на дві основні групи: непохідні (або первинні) та похідні (або вторинні).

До непохідних належать давні прийменники, спосіб творення яких визначити важко, а то й неможливо. Це такі прийменники, як без, до, від (од), з (зі, зо), із (ізо), за, на, над (наді, надо), о (об), під (піді, підо), у (в), по, при, про та ін.

Непохідні прийменники часто вживаються з кількома відмінковими формами (під дерево, під деревом., на дерево, на дереві та ін.).

До похідних прийменників належать:

а) утворені сполученням непохідних прийменників: попід, поза, задля, з-за, з-під та інші;

б) утворені шляхом переходу з інших частин мови (іменників, сполучників): край, коло, назустріч, близько, вздовж, довкола, навкруги та ін.

Ці прийменники пізнішого походження, найчастіше вони співвідносяться з повнозначними словами, від яких утворилися. Окремі з цих прийменників у реченні можуть виступати то як прислівники чи іменники, то як прийменники. Порівняймо речення: Тихо навкруги, мертво (М. Коцюбинський) і Хо сидить посеред галяви, а навкруги його панує мертва, прикра тиша (М. Коцюбинський). У першому реченні слово навкруги — прислівник, у другому — прийменник.

Похідні прийменники вживаються переважно з якимось одним відмінком: навколо (чого? - Р.В.), поміж (чим? - Ор.в.) та ін.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.