Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Речення

Види речень за метою висловлювання. Розділові знаки в кінці речення

Речення — це синтаксична одиниця мови, що інтонаційно оформлена і виражає закінчену думку про факт чи явище дійсності, які є реальними, бажаними чи можливими за певних обставин.

Залежно від мети висловлювання речення бувають розповідними, спонукальними або питальними, а в кінці речень ставиться відповідно крапка або знак питання. Вже сумно вечір колір свій міняв з багряного на сизо-фіалковий. Вітай же нас ти з сонцем, голубами. Чи то не золоті джерела скресають під землею? (із тв. П.Тичини).

У розповідних реченнях повідомляється про щось або про когось, за їх допомогою щось описується, стверджується або заперечується. Топчуть ноги радісно і струнко сонні трави на вузькій межі (О. Теліга). Ніколи пить ворожі коні не будут ь воду у Дніпрі (В. Сосюра).

У спонукальних реченнях виражається наказ, вимога, заклик, побажання, порада, дозвіл, пересторога тощо; у них часто зустрічаються дієслова у формі наказового способу або в інфінітиві. Грай, моя пісне, як вітер сей грає (Леся Українка). Вивчайте, любіть свою мову, як світлу Вітчизну любіть... (В. Сосюра).

У питальних реченнях містяться запитання; часто в них уживаються питальні слова. Ой ти, дівчино, з горіха зерня, чом твоє серденько — колюче терня? (І. Франко). Що бачу я в далекому просторі? (Леся Українка).

Питальні речення з окличною інтонацією, які не потребують відповіді, мають назву риторичних питань. Вони використовуються як засіб виразності мовлення, надання йому особливої емоційності. Чи є кращі між квітками та над веснянії? Чи є кращі в життю літа та над молодії? (Леся Українка).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.