Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Просте речення

Двоскладні речення. Головні і другорядні члени речення. Підмет і присудок як головні члени речення

 

 

Способи вираження підмета

Підмет і присудок — це головні члени двоскладного речення, що становлять його граматичну основу.

Підметом називається головний член речення, що означає предмет, про який говориться в реченні, і відповідає на питання хто? що?

Вміла мати брови дати, карі оченята, та не вміла на сім світі щастя-долі дати. Реве, стогне хуртовина... (із тв. Т. Шевченка).

 

За способом вираження підмети поділяються на прості й складені.

Простий підмет виражається:

а) іменником (найчастіше), займенником, кількісним числівником, прикметником, дієприкметником, порядковим числівником у називному відмінку, а також прислівником і вигуком. Надходить дощ. Шумлять бліді берези... Рвуть блискавиці сірих хмар рядно... (Є. Плужник). А я дивлюся... і серцем лину в темний садочок на Україну (Т. Шевченко). І враз усе стихло (Григір Тютюнник). Знову замовкли обоє (Панас Мирний). Сім — моє улюблене число. Отак вибрав собі пару сіренький, отак знайшов своє щастя з чужою голубкою (В. Винниченко). Сама наречена, його дочка, вже налагодила все до вінця (І. Нечуй-Левицький). Перший — це порядковий числівник. По-перше — прислівник. Дорогою мов із-під землі донеслося до нього Грицькове «Ку-ку!» (Панас Мирний);

б) неозначеною формою дієслова. Зраджувати друга — це жахливо (В. Нестайко).

Складений підмет виражається словосполученнями і реченнями. Дехто з прохожих зупиняється... (В. Винниченко). Коло млина, коло броду два голуби пили воду (Народна творчість). Один за одним уставали школярі й називали вірші Кобзаря. Були тут і «Тече вода з-під явора», і «Над Дніпровою сагою». І «Реве та стогне Дніпр широкий», і «Коло гаю в чистім полі», і «Ой діброво, темний гаю» (М. Чабанівський).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.