Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Просте речення

Особливості узгодження присудка з підметом, вираженим словосполученням або складноскороченим словом

Присудок узгоджується в множині з підметом — словосполученням, вираженим іменником у називному відмінку та іменником в орудному відмінку з прийменником з. Рано звечора погасили світло син з матір´ю (Панас Мирний).

Присудок узгоджується в множині й однині з підметом, вираженим кількісним числівником та іменником у називному чи родовому відмінку. Шість чоловіків увійшли в ліс (І. Нечуй-Левицький). Як напише один дурень, то сто розумних не розбере (Народна творчість).

Присудок узгоджується в однині з підметом — словосполученням, вираженим іменником зі словами багато, більшість, мало, чимало, частина, решта, кілька тощо. Багато років минуло з того часу, чимало води втекло. Пройшло в мовчанні кілька хвилин (М. Коцюбинський).

Присудок узгоджується з підметом — складноскороченим словом у тому ж роді і числі, що й основне слово у словосполученні, від якого утворено абревіатуру. ХНУ (Харківський національний університет) виховав у своїх стінах багатьох видатних учених. БМУ (будівельно-монтажне управління) розпочало реконструкцію.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити