Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Односкладні речення

Односкладні речення з головним членом, співвідносним із присудком або підметом

Односкладними називаються речення, граматична основа яких складається з одного головного члена, співвідносного із присудком або підметом.

За змістом односкладні речення відрізняються від двоскладних тим, що вони зрозумілі й без другого головного члена. Його відсутність підсилює змістове значення наявного головного члена речення.

Злізаю з воза і одним плечем допомагаю коням з півгодини (Є. Плужник). Криничку розшукали швидко (А. Давидов). Журбою поля не перейдеш (Народна творчість). Починало вечоріть (І. Нечуй-Левицький). Скіфи... Варяги... Напади печенігів на працьовитих ласкавих дніпрян... Грізна козацька епопея (С. Плачинда).

Односкладні речення можуть бути непоширеними (Прокидаюся. Розвиднюється. Тиша.) і поширеними (Прокидаюся від дзвоника. Ледве розвиднюється. Сторожка тиша.).

Вони можуть бути частинами складних речень. Село — і серце одпочине (Т. Шевченко). Заблимало край неба крізь зелені-зелені хмари; світ лупнув над землею своїми мутними очима (Панас Мирний).

За значенням і способом вираження головного члена односкладні речення поділяються на 2 типи: з головним членом, співвідносним із присудком (означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові і безособові), і з головним членом, співвідносним із підметом (називні, або номінативні).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.