Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Односкладні речення

Називні речення

Називними називаються такі односкладні речення, у яких головний член стверджує наявність предметів або явищ.

Головний член у таких реченнях виражений іменником у називному відмінку. Іноді при головному члені можуть уживатися означення й додатки, а також частки ось, он, що за, ось так та ін. Дорога. Ранок. Тиша (М. Рильський). Печалі бронзове лиття (Л. Костенко). Промерзлий шлях... Швидкі тачанки (Є. Плужник). Ось — день плодів (Є. Маланюк). Ось мій поріг (Б. Олійник).

Різновидом називних речень є так званий називний відмінок уявлення, або називний теми, який визначає тему на початку твору й викликає особливі почуття щодо якоїсь особи, предмета чи явища.

Василь Симоненко... Сонячне, палахкотливе ім´я цього поета, доки й світу, пломенітиме до нових поколінь пульсуючим, тривожно-радісним, бунтівливим сяйвом непотьмареної правди, непоганьбленої духовності (А. Ткаченко).

 

Зверніть увагу!

У називних реченнях головний член може поширюватися тільки означенням або додатком і ні в якому разі не обставиною. У наведених нижче прикладах виділені називні речення. Інші речення двоскладні з нульовими присудками. Хата... Біля хати садочок (О. Ковінька).

Труди і дні. Віки й епохи.

Думки, спресовані в слова.

А понад всім — покриті мохом

Могильні плити і трава.

М. Луків


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.