Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Просте ускладнене речення

За будовою і значенням прості речення можуть бути ускладнені однорідними членами, звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями), відокремленими членами.

 

Речення з однорідними членами

Однорідні члени речення (зі сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв´язком)

Однорідними членами речення називаються такі, що граматично пов´язані з тим самим членом речення й відповідають на те саме питання. Вони незалежні одне від одного.

 

Зверніть увагу!

Це визначення не поширюється на ті означення, які граматично пов´язані з тим самим членом речення й відповідають на те саме питання, але не є однорідними. У бляшанці торохнули коштовні персні, царські золоті монети, коштовні жіночі прикраси (Є. Гуцало).

Однорідними можуть бути будь-які члени речення:

а) підмети. І Катря, і вчителька мовчки дивились на картину (А. Головко);

б) прості та складені присудки. Козаков не роздягнувся, тільки розстебнув комір гімнастьорки (О. Гончар). Хата хоч старенька, та чепурна, біла... (Панас Мирний). Вона [Марійка] вміла полоти, прати, мити, варити, жати, орати, сіяти, косити (М. Стельмах);

в) додатки. Навезли з міста шевців, кравців, швачок, крамарів і крамарок (Марко Вовчок);

г) означення (узгоджені й неузгоджені). Досі ущиплива та довірлива розмова стихла (Панас Мирний). Річка Оскол — чудесна річка, з прозорою лагідною водою..., з широкими на лівому березі луками... (Остап Вишня);

ґ) обставини. Нікого ні в дворі не знайшли, ні в городі, ні близько на вулиці (А. Головко). Неквапливо, поважно входив вечір у село (Б. Крауш).

Однорідні члени речення бувають непоширеними й поширеними. Чи в Києві, чи в Полтаві, чи в самій столиці ходив чумак з мазницею помежи крамниці (С. Руданський). Не зламали молодецького завзяття ні безсонні ночі, ні мороз, ні хуга (Я. Качура).

Однорідні члени речення можуть виражатися:

а) тією самою частиною мови. На брили, на уламки статуй вечірнє сонце тишу ллє (С. Гординський). Подякував козак за пораду, повернув коня і сховавсь поза деревом (П. Куліш). Нам дають чаю, гарячого, міцного... (М. Коцюбинський). Серце закалатало йому безумно, шалено (І. Багряний);

б) різними частинами мови. Бій гримів спереду, з боків і позаду (М. Стельмах). ... Нам випало цвісти не в травні — восени (В. Базилевський). Лобода сидить збоку стола звично, невимушено, нога на ногу (О. Гончар). ... Як і завжди, не сумуючи, весело дзюрчить нижче ставка невтомний струмок (М. Стельмах).

Однорідні члени речення можуть поєднуватися:

а) за допомогою сполучників сурядності (єднальних, розділових, протиставних) та інтонації переліку. І правда, і радість, і гріх, і біль не навіки (Є. Плужник). Нема там ні панів, ні мужиків, ні багатих, ні вбогих (П. Куліш). Береться мудрість не із заповітів, а із шукань і помилок гірких (І. Кочерга);

б) тільки за допомогою інтонації (безсполучниковий зв´язок). У Гетьманському ... стояли в три ряди карети, брички, натачанки (Панас Мирний). Похилився поет над минулим, доторкнувся до споминів струн (Б.-І. Антонич). Химерні, чудернацькі, злі думки мучать мене всю ніч (І. Вільде). Похмурі відблиски лягали на гори, на сосни, на скелі (О. Гончар);

в) сполучниковим і безсполучниковим способами (змішаний зв´язок). Стоять жінки у три ряди, дівчата й згорблені діди... (А. Малишко). Не дуріте самі себе, учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь... (Т. Шевченко).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.