Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Просте ускладнене речення

Двокрапка й тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами

1. Двокрапка ставиться після узагальнювального слова перед однорідними членами речення. І справді, Олексій Іванович був чоловік неабиякий: височенного зросту, плечистий, рукатий, цибатий, з круглим ... обличчям і гостроверхою головою... (Панас Мирний).

2. Перед словами а саме, як-от, наприклад, як наприклад ставиться кома, а після них — двокрапка. Із групи отруйних грибів окремо виділяються так звані умовно їстівні, як-от: деякі сироїжки, хрящі-молочники, зморшки. Через необізнаність збирачів мало використовуються деякі їстівні гриби, як наприклад: рижики смачні, зеленушки, рядівки рожеві.

3. Тире ставиться, якщо узагальнювальне слово йде за однорідними членами. Ні спека дня, ні бурі, ні морозиніщо не вб´є любов мою живу! (В. Сосюра).

4. Якщо однорідні члени стоять у середині речення після узагальнювального слова, перед ними ставиться двокрапка, а після них — тире. Скрізь: і в світлицях у Колодія, і на подвір´ї — сидить поза столами городова козацька старшина із запорожцями (П. Куліш).

 

Слід розрізняти зовні схожі випадки:

Були написані твори на теми: «Мотиви лірики В. Симоненка», «Нескорена муза В. Стуса» (теми — узагальнювальне слово при однорідних членах речення).

Я писала твір на тему «Ідея дружби народів у творчості Т. Шевченка» (тему — означуване слово).

Тема твору — «Краса природи і людей у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна» (тире між підметом і присудком).

Тема уроку: «Байки Л. Глібова» (традиційний запис заголовка).

Мене зворушили вірші поетів Є. Маланюка і Л. Костенко (прикладка перед власними іменами осіб; нема паузи при читанні).

Широко відомі імена багатьох українських письменників: Т. Шевченка і Марка Вовчка, І. Франка і М. Коцюбинського (двокрапка після узагальнювальних слів; є пауза при читанні).

На церемонії вручення нагород були присутні господарі й гості фестивалю.

На зборах були присутні: О. Петренко, Л. Бистров, К. Голуб, Л. Шишацька, H. Носатенко та ін.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.