Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Пряма і непряма мова. Діалог

Розділові знаки при цитаті

Цитати виділяються лапками. Якщо вони супроводжуються словами автора, розділові знаки ставляться так, як при прямій мові.

«Не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє звичайно велику правду»,— відзначав І.Франко в післямові до збірки власних казок «Коли ще звірі говорили». Там же він писав: «Оті простенькі сільські байки, як дрібні, тонкі корінчики, вкорінюють у нашій душі любов до рідного слова, його краси, простоти і чарівної милозвучності».

Коли авторська мова починається словами так зазначає (говорить), ось що сказав, ось як описує й под., після лапок ставиться тільки тире.

«Стою перед вами, зачарований людською красою, і красою вечірніх дівочих пісень, і красою сонця в небі, і красою матері з дитиною, і красою своєї матері-землі, і красою діянь і звершень мого безсмертного народу!»— ось що говорив Михайло Стельмах під час одержання Ленінської премії.

Якщо цитата вводиться в авторські слова як частина речення, перше слово пишеться з маленької букви.

Початок повісті «Щедрий вечір» М.Стельмаха — своєрідний ліричний заспів, поетизація настання літа, з яким щойно розминулась весна «десь у житечку-пшениці», і вже «достигають суниці, достигають уночі, при зорях і тому стають схожими на росу, що випала з зірок».

Якщо цитата наводиться не повністю, то пропуск слів позначається крапками, що можуть стояти на початку, в середині або в кінці цитати.

«... Українська мова в багатстві, витонченості й гнучкості форм не поступається ані жодній із сучасних літературних мов слов´янства і не бідна на поняття, аби нею заважко було перекладати глибину філософських думок і змальовувати високохудожні образи. Це не мова простолюду тільки..., а мова цілої нації, політичне майбутнє якої ще попереду...»— писав М. Драгоманов.

Якщо цитата з пропуском початку речення стоїть перед словами автора, починаючи текст, перше слово пишемо з великої букви (навіть коли в тексті, який цитується, воно пишеться з малої букви).

«... Я впевнена, що вільний геній мого народу витворить нове, вільне мистецтво...» — писала М. Заньковецька. Але: М. Заньковецка писала: «...я впевнена, що вільний геній мого народу витворить нове, вільне мистецтво...»

Якщо вказівка на автора або на джерело цитати йде безпосередньо за нею, то вона береться в дужки, а крапка ставиться після дужок.

«Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати повагу до себе» (О. Гончар).

Якщо вказівка на автора або на джерело цитати стоїть нижче, цитата в лапки не береться, а після цитати ставиться крапка.

Народ без мови — це обмова,

Народ без мови — не народ.

П. Перебийніс

Епіграфи пишуться без лапок, а вказівка на автора не береться в дужки. Совість — найкращий порадник.

Народна творчість

Дослівні вирази, які вставлені в текст як члени речення, виділяються лише лапками.

Гоголь був великим «обличителем жестоких людей неситих», великим художником слова, великим громадянином-патріотом (М. Рильський).

Якщо перед дослівним виразом є слова вислів, фраза, речення, епіграф і под., перед ним ставиться двокрапка.

Висновок про зростання свідомості Євгена Черниша підтримується авторською фразою: «Життя, перестаючи бути для нього рожевою загадкою юності, відкривалося перед ним простою своєю величчю».

Якщо цитата, яка є віршованим текстом, і слова автора знаходяться на окремих рядках, цитата не береться в лапки.

В останньому монолозі Мавки відбито думку про те, що в житті нічого не зникає, все оновлюється:

Легкий, пухкий попілець

ляже, вернувшися в рідну землицю,

вкупі з водою там зростить вербицю,—

стане початком тоді мій кінець.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.