Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Складносурядне речення

Синтаксичний розбір складносурядного речення

Послідовність розбору

1. Зазначити, що речення складне, сполучникове, складносурядне.

2. Дати характеристику речення за метою висловлювання (розповідне, питальне чи спонукальне) та за інтонацією (окличне чи неокличне).

3. Визначити кількість сурядних частин, що входять до аналізованого речення.

4. Визначити смислові відношення між сурядними частинами (єднальні, протиставні, зіставні чи розділові) і відповідний тип сурядних сполучників, що їх зв´язують.

5. Пояснити розділові знаки між частинами речення.

6. Побудувати схему складносурядного речення.

Далі кожна частина складносурядного речення аналізується за схемою розбору простого речення.

Віки летять, а в неозорім морі єдине сонце для землі горить, і всі колись з´єднаємось в просторі: людина, звір, і квітка, і блакить (П. Филипович).

 

Зразок розбору

Речення складне, сполучникове, складносурядне, розповідне, неокличне. Складається із трьох частин: перша — віки летять; друга — в неозорім морі єдине сонце на землі горить; третя — всі з´єднаємось в просторі: людина, звір, і квітка, і блакить.

Перша і друга частини за змістом зіставлені й поєднані зіставно-протиставним сполучником а. Друга і третя частини мають єднальні смислові зв´язки й пов´язані єднальним сполучником і. Між частинами складносурядного речення ставимо коми.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.