Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Складнопідрядне речення

Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв´язку в ньому

Складнопідрядним називається складне речення, частини якого синтаксично нерівноправні й поєднані відповідною інтонацією та підрядними сполучниками чи сполучними словами.

За всіх часів і всіх народів було найбільшою святістю, коли лежав хліб на столі (В. Скуратівський). І стежка, яку місяченько топтав, туманом осіннім уже зароста (Л. Талалай). І я пішов, бо я ішов до тебе, бо ти мені світила, як зоря (Л. Костенко).

Складнопідрядне речення складається з головної частини, яка є незалежною, й однієї чи кількох підрядних, що пояснюють чи доповнюють головну й залежать від неї. Наприклад, у реченні Кому легко на серці, тому й світ сміється (Народна творчість) головною є частина тому й світ сміється, бо вона підпорядковує за змістом і граматично іншу частину (від неї до підрядної можна поставити питання: Тому й світ сміється (кому?), кому легко на серці). Друга частина кому легко на серці є підрядною, оскільки вона залежить від головної, підпорядкована їй за значенням і пояснює її. Підрядна частина може пояснювати головну в цілому або один із її членів. Наприклад: Спати батько лягає рано, бо рано треба вставати (М. Вінграновський). У цьому реченні підрядна частина бо рано треба вставати пояснює в цілому головну частину спати батько лягає рано. У реченні Могутні дуби, що густою лавою стояли понад озером, повилися густими тінями (С. Васильченко) підрядна частина що густою лавою стояли понад озером пояснює не всю головну частину, а лише підмет дуби (дуби які? — що густою лавою стояли понад озером).

Підрядна частина поєднується з головною за допомогою сполучників підрядності або сполучних слів і може стояти перед головною частиною, після неї і в середині її. Хто своєї мови цурається, хай себе встидається (Народна творчість). Приснилося, що я вернувсь додому (О. Олесь). Уже аж під вечір, коли яруга крилася сутінками, покинув Тимко шелюги (Григорій Тютюнник).

У складнопідрядних реченнях може бути не одна підрядна частина, а дві й більша їх кількість з однорідною, неоднорідною чи послідовною підпорядкованістю. Наприклад, у реченні Як добре те, що смерті не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест, що перед вами, судді, не клонюся в передчутті недовідомих верст, що жив, любив і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття (В. Стус) маємо чотири підрядних частини; три з них однорідні (поєднані з головною трьома підрядними сполучниками що), а одна підрядна з послідовною підрядністю (залежить від першої підрядної частини і з´єднана з нею підрядним сполучником чи).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.