Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Складнопідрядне речення

Вказівні (співвідносні) слова у складнопідрядному реченні

Досить часто в головних частинах складнопідрядних речень уживаються так звані вказівні, або співвідносні, слова, які пояснюються підрядною частиною. Найпоширенішими з них є вказівні займенники той, такий. Рідше в ролі вказівних слів можуть уживатися означальні займенники все, всякий, кожен. Вказівними можуть бути також займенникові прислівники там, туди, звідти, доти, так, стільки, настільки.

Вказівним словам у підрядній частині відповідають сполучники і сполучні слова, з якими вони утворюють своєрідні пари (граматичні комплекси): той - хто, той - що, той - чий, такий - який, все - що, кожен - хто; туди - куди, там - де, тоді - коли, доти - доки, звідки - звідти, так - як, стільки - скільки й под. Хто мовчить, той двох навчить. Чия земля, того й хліб. Який татко, таке й дитятко. Не все, що жовте,— золото. Там криниця, де вербиця. Тоді сусід добрий, коли мішок повний. Доки є земелька, доти й розум в Омелька. Як робить, так і родить. Скільки світа, стільки й дива (Народна творчість).

Вказівні слова є членами речення головної частини, й часто складнопідрядні речення без них не можуть бути побудовані. Наприклад: Який цар, такий і люд. Хто добре працює, тому й щастить. Чий берег, того й вода. Стільки смутку, скільки й радості (Народна творчість).

 

Зверніть увагу!

1. Не слід плутати вказівні слова з парними сполучниками коли ... то, коли б ... то, як ... то, якби ... то й под., у яких другий компонент, як і вказівні слова, знаходиться в головній частині, але членом речення не буває, оскільки входить до складу сполучника й не відповідає на питання. Наприклад: Коли сієш густо, то не буде пусто. Коли б не бас, то свині б пас. Як не гріє дух, то не гріє і кожух. Якби не було хмар, то ми б не знали ціни сонцю (Народна творчість).

2. Якщо підрядна частина пояснює головну в цілому, то вказівне слово зливається з підрядним сполучником і стає частиною складеного сполучника (тому що, через те що, завдяки тому що, незважаючи на те що, після того як і под.). З Андрієм вона рідко й стрічалась, через те що він ходив лише на нічну зміну, а вдень спав (М. Коцюбинський). Захопивши й собі одну гармату, він поскакав просто на верескливий шум танка, тому що самого танка все ще не було видно (П. Панч).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.