Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Основні види складнопідрядних речень

Складнопідрядні речення з підрядними означальними

Підрядні означальні частини залежать від іменника в головній частині й пояснюють його. Підрядні означальні частини приєднуються до головної за допомогою сполучних слів який, чий, котрий, що, коли, де, куди, звідки та сполучників що, щоб, наче, мов тощо й відповідають на питання який? Він [Богдан] припав до землі, що плакала ранковою сльозою, і огудинням поповз ближче до оселі, на якій уже сумував перед далекою дорогою лелека (М. Стельмах) (що — сполучне слово). Уночі подув такий степовий надлиманський вітер, що захилиталися навіть скирти (М. Вінграновський) (що — сполучник). Чилбук відвів Ігоря в безпечне місце, на вершину горба, звідки було видно все поле бою (В. Малик). І в тому всьому є спокійна сталість, мов за віки нічого тут не сталось (І. Жиленко).

Сполучне слово який є найуживанішим у підрядних означальних частинах. Воно узгоджується в роді й числі з означуваним іменником у головній частині. Сьогодні на світанку його збудив сум зозулі (зозулі якої?), яка в цю пору вже не повинна б кувати (М. Стельмах). І дощ до ранку буде шепотіти святі слова (слова які?), які я промовчу (М. Луків).

 

Досить уживаним в означальній частині є сполучне слово що, синонімічне словам який, котрий. Воно в реченні виступає підметом або рідше прямим додатком і має форму називного чи знахідного відмінка без прийменника. Повітря біліє снігом, що вже не просто кружляє метеликами, а замітає порошею (І. Чендей) (що — підмет). Книгу, що вважали загубленою, нарешті знайшли (що — прямий додаток).

 

Зверніть увагу!

Слід відрізняти підрядні означальні частини зі сполучними словами де, куди, звідки, коли, як від підрядних частин місця й часу, поєднаних із головною частиною цими ж словами. Основна відмінність полягає в тому, що сполучні слова в означальній підрядній частині приєднують її до іменника, а в підрядних місця або часу — до дієслова або прислівника і вказують на місце чи час дії в головній частині. Марія зупинилася на місці (на якому?), де стежки розходяться (У. Самчук) — підрядна частина означальна, залежить від іменника (на) місці в головній частині. Бджола летить (куди?), де мед пахтить (Народна творчість) — підрядна частина місця, залежить від дієслова летить. У чималій хоромині (у якій?), куди завів княжич Олег Славуту з його супутниками, було людно (В. Малик) — підрядна частина означальна, залежить від іменника (у) хоромині. Куди орли літають, туди сорок не пускають (Народна творчість) — підрядна частина місця куди орли літають уточнює прислівник туди (куди саме?). І от настав день (який?), коли Данило востаннє обходить розсадник (Григір Тютюнник) — підрядна частина означальна, залежить від іменника день. Поснули пізно (коли?), коли по всій Троянівці співали перші півні (Григорій Тютюнник) — підрядна частина часу, залежить від прислівника пізно.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.