Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Основні види складнопідрядних речень

Складнопідрядні речення з підрядними обставинними

Підрядні обставинні частини виражають відношення до головної, розкриваючи, пояснюючи різні обставини, за яких відбуваються дії чи інші явища, про які йдеться в головній частині. Підрядні обставинні звичайно стосуються головної частини в цілому. Невесело на світі жить, коли нема кого любить (Т. Шевченко). Розішлю свої думи в дозори, щоб у сизому міражі не ступило свавільне горе на кордони моєї душі (В. Симоненко).

Деякі підрядні частини можуть стосуватися не всієї головної частини, а окремого прислівника, що виступає в головній частині обставиною, яка вимагає уточнення чи пояснення (тут, там, туди, тоді, так, вранці, взимку тощо). Там, де три гори зійшлися, там, де три ріки злилися, там, де три шляхи зв´язалися, стоїть хатка (В. Підпалий). Він [ешелон] ішов туди, де кінчається земля (І. Багряний). Коли дрова горять, тоді й кашу варять (Народна творчість). Рано-вранці, коли в селі позіхає ледащий туман, на лужок із полотном на плечі приходить господиня (М. Стельмах).

За значенням підрядні обставинні частини поділяються на підрядні місця, часу, способу дії і ступеня, порівняльні, причини, мети, умовні, допустові, наслідкові.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.