Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Основні види складнопідрядних речень

Складнопідрядні речення з підрядними порівняльними

Підрядні порівняльні частини пояснюють зміст головної частини шляхом порівняння чи зіставлення зі змістом підрядної. Вони відповідають на питання як саме? подібно до чого? і приєднуються до головної частини сполучниками як, наче, неначе, мов, мовби, немов, ніби, нібито та ін., яким може відповідати в головній частині вказівний прислівник так.

Підрядні порівняльні частини можуть стояти в будь-якій позиції щодо головної частини. Я п´ю шовковість самоти, як ніч спиває заходу останню червінь (Н. Лівицька-Холодна). Сніг не скрипів під ногами, а вищав, наче об нього мечі точили... (Григорій Тютюнник). Одним вікном наше родинне гніздо дивилося на гору Ясенову, до сходу, мовби з Ясеновою наша хата перемовлялася (І. Чендей). А дзвіночок все веселіше й веселіше заливається, співає, немов розгоряється веселе полум´я (Ю. Збанацький). І намисто сипалось під ноги, ніби кров змерзалась на льоту (І. Драч).

 

Зверніть увагу!

Складнопідрядні речення з неповними порівняльними частинами слід відрізняти від простих ускладнених речень із порівняльними зворотами. У неповних підрядних порівняльних частинах опущений або підмет, або присудок, які легко встановлюються зі змісту головної частини. Човен ішов рівно і м´яко, наче птах на безтрепетних крилах (Григір Тютюнник); наче птах на безтрепетних крилах — підрядна порівняльна частина з опущеним присудком (летів). Чайка скигле літаючи, мов за дітьми плаче (Т. Шевченко); мов за дітьми плаче - підрядна порівняльна частина з опущеним підметом (чайка). У порівняльних зворотах не може бути ні підмета, ні присудка, і їх не можна встановити з попередньої частини речення. Наприклад, у реченні Лелека, мов старий грузин, по жовтім полі ходить босо (М. Вінграновський) мов старий грузин — порівняльний зворот.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.