Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Основні види складнопідрядних речень

Складнопідрядні речення з підрядними допустовими

Підрядні допустові частини виражають дію, всупереч якій відбувається повідомлюване в головній частині. Вони відповідають на питання незважаючи на що? і приєднуються до головної частини за допомогою сполучників незважаючи на те що, хоч (хоча), хай (нехай), дарма що, скільки (б) (не). У великій світлиці, незважаючи на те що був сонячний день, стояли сутінки (В. Малик). Не сумуй, хоч сміється недоля лиха і розпуку в душі викликає (П. Капельгородський). Хоча ніхто не снідав, їсти не хотілося (В. Малик). Нехай звірі розшарпають моє тіло, а я все-таки втечу (І. Нечуй-Левицький). А Марко далі співав, дарма що його пісню то з того, то з іншого боку глушили несамовиті громи (М. Стельмах). Скільки не літай, а доведеться на землю падать (Народна творчість).

Підрядні допустові частини стосуються головної частини в цілому й можуть стояти перед нею, після неї або в середині головної частини. Хоч я не завжди щиро говорила з людьми, хоч тяжкий розпач свій від рідних, милих, найлюбіших крила, та не від тебе, любий друже мій! (Леся Українка). На другий день Степану стало далеко краще, дарма що півночі він і не спав (М. Старицький). Богдан поставив ринку біля коша і, хоч йому було не до їжі, заглянув у розсохлу від років скриню (М. Стельмах).

Підрядні допустові частини можуть мати додаткові значення умови. У таких випадках до сполучників хоч (хоча), скільки (не) приєднується частка би, а дієслово-присудок набуває умовного способу. Ніхто до тебе не озветься, хоч би покликала кого (Л. Костенко). На цьому даху сніги зимою ніколи не трималися, скільки б їх не випадало (І. Чендей).

Допустовий сполучник хоч (хоча) властивий усім стилям мови, сполучники хай (нехай), дарма що, скільки (не) — розмовно-побутовому, художньому, незважаючи на те що — переважно науковому й офіційно-діловому стилям, хоч може вживатись і в художньо-публіцистичних текстах.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.