Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Основні види складнопідрядних речень

Складнопідрядні речення займенниково-співвідносного типу

Займенниково-співвідносними називають такі складнопідрядні речення, у яких підрядна частина пояснює співвідносний займенник головної частини. Хвала тому, хто людям у приполі несе слова, подібні хлібу й солі, і співи, гідні слави сіяча (М. Рильський). Хто має розум, той не їде зимою возом (Народна творчість). Яка корова, таке й теля (Народна творчість).

Найтиповішими співвідносними займенниками в таких реченнях є вказівні той, такий та означальні все, всякий, кожен. Підрядні частини займенниково-співвідносних складнопідрядних речень поєднуються зі співвідносними словами головної частини за допомогою сполучних слів-займенників хто, що, який, чий, котрий і відповідають на питання хто? що? який? Таким чином, структурною основою речень цього типу є попарне об´єднання займенників, один із яких входить до головної частини, а другий — до підрядної: той - хто, той - що, такий - який, все - що, всі - хто, всякий - хто, кожен - хто. Самотнім не є той (хто?), хто вміє думати (Народна творчість). Блаженні ті (хто?), що в мир і тишу вірять! (С. Гординський). Яка хатка, така й паніматка (Народна творчість) — паніматка така (яка?) - яка хатка. За все (за що?), що маю, дякую тобі (М. Луків). Я зібрав усіх (кого?), кому Арес поклав у десниці жну зброю (В. Чемерис). Я цікаво приглядався до кожного (до кого?), кого зустрічав (Є. Гуцало).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.