Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Безсполучникове складне речення

Синтаксичний розбір безсполучникового складного речення

Послідовність розбору

1. Зазначити, що речення складне, безсполучникове.

2. Схарактеризувати речення за метою висловлювання та інтонацією.

3. Визначити типи частин безсполучникового речення (однорідні чи неоднорідні частини) і смислові зв´язки між ними:

а) якщо частини однорідні (однотипні), указати, які смислові зв´язки виражають: одночасність, послідовність дій чи зіставлення або протиставлення змісту частин;

б) якщо частини неоднорідні (різнотипні), визначити смислові зв´язки: умовні, часові, причинові, наслідкові чи пояснювальні.

4. Пояснити розділові знаки між частинами.

5. Побудувати схему речення.

Далі кожну частину аналізувати за схемою розбору простого речення.

Раптом вовк насторожився: йому почулися постріли (М. Вінграновський).

 

Зразок розбору

Речення складне, безсполучникове; розповідне, неокличне. Частини речення неоднорідні, з причиновим значенням. Між частинами ставимо двокрапку (друга частина розкриває причину дії, про яку йдеться в першій частині, можна вставити причиновий сполучник бо).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.