Довідник з української мови

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Складне речення з різними видами зв´язку (складна синтаксична конструкція)

Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв´язком

У складному реченні одні частини можуть поєднуватися між собою сполучниками чи сполучними словами, а інші — без їхньої допомоги (лише за змістом та інтонацією). Такі речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв´язком поділяються на три основні види:

1.   Складні речення із сурядним і безсполучниковим зв´язком.

На вустах у мого батька цвіла сумна усмішка, а в очах палали любі мої сиві вогники; його грубі, спрацьовані пальці незграбно тримали срібну ложечку, а в другій руці ледь тремтіла найтоншого виробу чашка; десь на кухні балакало радіо, і воно засотало, закрутило якусь теплу мелодію; ми говорили зовсім тихо, тільки бас Андрія Андрійовича соковито заповнював усю кімнату; Олена Артамонівна сміялася на чоловікові жарти, я сміявся також, а батько лише всміхався (В. Шевчук). У цьому складному реченні частини поєднані сурядним і безсполучниковим однорідним зв´язком:

[ ], а[ ]; [ ], а [ ]; [ ], і [ ]; [ ], [ ]; [ ], [ ], а [ ].

Отакого літа ще не мали: ластівки дітей собі вже мали, вище вікон вигналися мальви, розсміявся на городі мак, і до тиші доспівався шпак! (М. Вінграновський). Частини цього складного речення поєднані сурядним і безсполучниковим неоднорідним та однорідним зв´язком:

[ ]:[ ],[ ],[ ],і[ ]!

2.   Складні речення з підрядним і безсполучниковим зв´язком.

У цегляному двоповерховому будинку, де розміщалися всі служби, було темно, тільки одне віконечко світилося — на нього й пішли Сергій з Дорошем (Григорій Тютюнник). Це речення з підрядним і безсполучниковим однорідним і неоднорідним зв´язком:

 

 

 

3.   Складні речення із сполучниковим сурядним і підрядним та безсполучниковим зв´язком, тобто речення з усіма видами зв´язку.

І тоді на мене раптом полилося призахідне сонце, воно залило тремтливим жовтим, живим світлом усю вулицю, і я опинився раптом на глибині якогось химерного океану, і я весь теж затремтів і переповнився світлом, бо відчув раптом; осінь десь поруч, осінь — у цьому світі... (В. Шевчук).

 

 

 

Зверніть увагу!

Розділові знаки між частинами складних синтаксичних конструкцій ставляться на загальних підставах: з урахуванням виду синтаксичного зв´язку і смислових відношень між частинами.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити