Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ

 

Мова реалізується в мовленнєвій діяльності, у зв´язномумовленні, яке досягається шляхом логічного викладу головної думки (теми) і послідовного чи паралельного розгортання її в підтемах.

Мовлення розглядають у двох аспектах:

1) динамічному — мовлення як процес (говоріння, слухання-розуміння, письмо, читання),

2) статичному — мовлення як результат (створення тексту). Мовлення як результат породжує тексти — мовленнєві твори, які фіксуються пам´яттю і за допомогою письма. Саме в текстах акумулюються людські знання, набутий досвід, результати наукових пошуків, витвори словесного мистецтва. Текст — це одиниця найвищого рівня мовної системи, яка виражає судження, є цілісним і зв´язним повідомленням і підпорядкована єдиній темі відповідно до задуму автора.

Текстові властиві такі основні ознаки:

1) смислова цілісність (наявність головної думки);

2) зв´язність (логічна послідовність розміщення речень гарантує розвиток думки);

3) структурна єдність (усі мовні елементи тексту взаємопов´язані);

4) мовні засоби зв´язку між реченнями (такими засобами зв´язку речень у тексті є займенники, повтори, синоніми,спільнокореневі слова, сполучники тощо);

5) комунікативна спрямованість;

6) належність до певного жанру й стилю.

Текст як результат мовленнєвої діяльності вивчає лінгвістика тексту — галузь мовознавчої науки, що досліджує структуру тексту, його членування, засоби створення зв´язності тексту, частотність уживання мовних одиниць у тих чи інших типах тексту, змістову і структурну повноту тексту, мовленнєві норми в різних функціональних стилях, типи мовлення (монолог, діалог, полілог), особливості письмової та усної форм реалізації мови тощо.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.