Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ

Актуальне членування

Термін «актуальне членування речення» пов´язаний із комунікативним аспектом будови речення, з реченням як висловленням. Реченню як висловленню властиве актуальне членування — смислове членування, пов´язане з відповідним контекстом або ситуацією. Актуальне членування відповідає комунікативному завданню, тобто орієнтоване на актуальну (важливу в даний момент) інформацію. Отже, актуальне членування речення стосується лише мовлення і відбиває природу мовленнєвих актів. Відповідно до свого комунікативного завдання речення розчленовується на дві частини: тему (дане) і рему (нове). Тема — це вихідна частина висловлення, його основа, те, що в даній ситуації є відомим. Рема — головний зміст повідомлення, ядро висловлення, те нове, що повідомляють про першу частину (тему). Наприклад: У нашу бібліотеку (основа висловлення, тема) надійшли нові книги (ядро висловлення, рема); Ми дісталися будинку. У ньому (тема) горіло світло (рема). Така будова речення забезпечує зв´язність тексту, постійне збагачення змісту й розвиток думки. Кожне наступне речення, з одного боку, будується на основі попереднього, вбираючи його частину, а з другого — містить нову інформацію.

Тема менш значуща, ніж рема. Тема служить для зв´язку речень у тексті. Рема ж забезпечує подальше розгортання думки. Тому не кожне речення членується на тему й рему. Трапляються речення, усі компоненти якого стосуються реми. Це переважно речення, що констатують факти: Настала весна. Почалися канікули.

Автором теорії актуального членування речення став у 20—30 роках XX століття чеський лінгвіст В. Матезіус.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.