Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

ЛЕКСИКА

Пряме і переносне значення слів

Багатозначні слова мають пряме і переносне значення.

Пряме значення слова — це його основне лексичне значення. Найчастіше пряме значення є первинним, тобто тим, що вперше стало назвою.

Наприклад, слово гніздо означає “у птахів — влаштоване або пристосоване місце для кладки яєць і виведення пташенят”: пташине гніздо.

Переносне значення слова — це його вторинне значення, яке виникло на основі прямого, наприклад: сімейне гніздо.

Часто в переносному значенні вживаються назви тварин: лисицею називають хитру людину, зайцем — боягуза, віслюком або бараном — дурня, ведмедем або слоном — незграбу, левом, орлом — людину сміливу і відважну.

Слово в прямому значенні — це звичайна, повсякденна назва чогось (предмета, дії, ознаки). Слово в переносному значенні — назва образна, перенесена з одних предметів і явищ на інші. Переносних значень у слові може бути кілька.

Порівняймо:

1. Велика картина в золотій рамі гойдалася на шнурку (О. Гончар).

2. Левко Репетюк стояв червоний, лихий і нервово смикав золотий ланцюжок свого пенсне (Ю. Смолич).

3. Спи, моя дитино золота,

Спи, моя тривого кароока (М. Вінграновський).

4. Була пора золотая,

Весела година,

Жила вона [дівчина] без лишенька,

Як мала дитина (Л. Глібов).

5. Ниво моя, ниво,

Ниво золота!

Стигнеш ти на сонці,

Налила жита (П. Грабовський).

У перших двох прикладах слово золотий має пряме значення і позначає матеріал, з якого зроблено предмет (раму, ланцюжок). В інших прикладах слово золота вжите у переносних значеннях: у третьому випадку золота означає “дорогаٰ, люба серцю” у пестливому звертанні до дитини; у четвертому — словосполучення пора золотая означає “прекрасний, щасливий період життя”, у п´ятому — золота (нива) позначає колір.

Прямі і переносні значення слів розрізняються в контексті: крапля дощу - крапля надії; міцний матеріал - міцний сон; гірський потік - людський потік.

Доречне використання слова в переносному значенні робить мову виразнішою, яскравішою, надає їй образності й поетичності.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.