Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

ЛЕКСИКА

Синоніми

Синоніми (від грецького sinonymos — “однойменний”) — це слова, що мають різне звучання, але однакове чи близьке лексичне значення.

Наприклад: пахучий, запашний, духмяний, ароматний; плакати,ридати, голосити, ревіти, рюмсати.

Українська мова дуже багата на синоніми. Це дає змогу точніше висловлювати думку, уникати нагромадження в тексті тих самих або спільнокореневих слів. Проте, користуючись синонімами, слід зважати на відтінки їх значень і стилістичне забарвлення. Наприклад, на означення поняття “рухатися вперед” в українській мові існує багато слів: іти, простувати, просуватися, ступати, плентатися. Але кожен із наведених синонімів чимось відрізняється від усіх інших. Найбільш нейтральним є слово йти, воно позбавлене будь-яких емоційних і значеннєвих відтінків. Слово простувати можна вжити, якщо йтиметься про рух уперед людей, не обтяжених особливими труднощами й турботами. Слово просуватися має у своєму значенні відтінок “рухатися вперед не дуже швидко або з певними труднощами”. Ступати вживається на означення руху людини статечної, або обережної, або втомленої. Слово плентатися, крім значення “рухатися повільно, через силу”, має помітне емоційне забарвлення і розмовний відтінок.

У розмовному і художньому стилях зустрінемо слова: одежа, одежина, вдяганка, одіж, убір, а в науковому — лише одяг.

Слова, однакові чи близькі за значенням, утворюють синонімічний ряд. До синонімічного ряду звичайно входять слова однієї частини мови. Наприклад: іменники — горизонт, обрій, крайнебо, небосхил; прикметники — рясний, густий, буйний, розкішний; дієслова — дбати, клопотатися, піклуватися, турбуватися; прислівники — любо, мило, приємно.

До синонімічних рядів можуть входити фразеологізми: утекти, побігти, п´ятами накивати, дати драла.

Багатозначні слова іноді входять до кількох синонімічних рядів. Наприклад: голос тихий - слабкий, нечутний, приглушений; хлопець тихий — спокійний, сумирний, мовчазний, покірний; сон тихий — мирний, солодкий, легкий, безтурботний.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.