Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

ЛЕКСИКА

Діалектні слова

У лексичному складі української мови виділяється група слів, уживання яких обмежене певною місцевістю. Такі слова називаються діалектними, або діалектизмами.

Наприклад, словами зозуля, журавлі, райдуга, хмара користуються всі мешканці України, а словами кукуля (зозуля), веселики (журавлі), жниця (райдуга), оболок (хмара) — тільки ті, хто мешкає на Півночі України. Ті самі предмети (ознаки, дії) в літературній мові і діалектах часто називаються по-різному. Наприклад, літературному кукурудза в різних говорах відповідають пшінка, пшеничка, мамай, кляхи, кендериця; загальновживаному картопля відповідають діалектизми бараболя, бульба, ріпа; так само гарний - файний, ловкий; бачити - видіти; мити - банити тощо.

Діалектизми не входять до складу літературної мови, але використовуються в художніх творах для надання їм народного колориту й характеристики мови персонажів.

Трапляється так, що окремі діалектні слова набувають у мові поширення і стають загальновживаними (наприклад, смерека, полонина, плай, трембіта тощо).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.