Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

ЛЕКСИКА

Застарілі слова. Неологізми

Словниковий склад української мови постійно змінюється, оскільки змінюються окремі предмети і явища, що оточують людину. У мові відбуваються два протилежні процеси: одні слова виходять із повсякденного вжитку, а інші з´являються.

Слова, що вийшли з активного, повсякденного вжитку, називаються застарілими.

Із плином часу з ужитку виходять слова — назви одягу (жупан, очіпок), знарядь праці, предметів побуту (соха, ступа, макітра), військові назви (сагайдак, пістоль ), назви грошових одиниць (золотець, шеляг) тощо.

Деякі застарілі слова заміняються іншими, бо предмети і явища, які вони називають, залишаються. Наприклад: лицедій - артист, ланіти - щоки, перст - палець, зріти - бачити, рече - каже, зело - дуже, возатай - візник, піїт - поет, спудей - студент, зелейник - лікар та ін.

Застарілі слова часто зустрічаються в художніх творах, що розповідають про минуле нашого народу, або вживаються в мові з метою надання їй урочистого, піднесеного звучання.

 

Нові слова, що виникають у мові, називаються неологізмами.

Неологізми з´являються з потреби назвати нові предмети, знаряддя праці, нові уявлення про навколишній світ (дилер, трафік, імідж, референдум, депозит, грант).

Неологізми поповнюють словниковий склад і є неологізмами до того часу, доки не входять до загальновживаної лексики. Наприклад, не так давно слова телевізор, магнітофон, холодильник, комп´ютер були неологізмами, а зараз стали загальновживаними словами.

У мові існує такий різновид неологізмів, які утворюються окремими авторами з метою посилення образності мови. Це авторські неологізми. Цвіте земля, задивлена в свободу (Л. Костенко). Снігами вітровінь поля відволочила, прижовклено збіліла далина — дніпровими високими очима дитинно-сіро глянула луна (М. Вінграновський). Вік минув зеленорунний, що садами ніжно пах (Б.-І. Антонич).

Нових слів у мові виникає значно більше, ніж зникає старих, тому словниковий склад її постійно збагачується.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.