Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ

 

Морфеміка — це розділ науки про мову, що вивчає будову слова.

Слова складаються із найменших значущих частин: коренів, префіксів, суфіксів і закінчень. Ці частини називаються морфемами. Отже, будова слова — це морфемний склад слова. Наприклад, у слові мужній виділяємо три морфеми — корінь муж-, суфікс -н- і закінчення -ий; у слові розмежувати — корінь -меж-, префікс роз- і суфікси -ува-, -ти.

Кожна морфема має певне значення. Наприклад, у слові кущик корінь кущ- означає низькорослу дерев´янисту рослину, гілки якої ростуть майже від кореня, а суфікс -ик має зменшено-пестливий відтінок.

Для різних морфем є свої умовні позначення:

¬ — префікс,

͡ — корінь,

^ — суфікс,

— закінчення.

 

Основною частиною слова є корінь. Перед коренем може бути один або кілька префіксів, а після кореня — один або кілька суфіксів:

непримиренний, дописати, підскакуватимуть

У змінних словах обов´язково є закінчення:

жито, у житті, житами; швидкий, швидкого, швидкому; чотири, чотирьох, чотирма; стіл, стола, у столі.

Закінчення в слові тільки одне. У незмінних словах закінчень не буває.

Уміння бачити будову слова, розуміти значення морфем — обов´язкова умова грамотного письма, тому розділ “Будова слова” тісно пов´язаний із правописом (орфографією) і містить чимало орфографічних правил.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.