Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ

Форми слова і споріднені слова

У мові одні слова змінюються, інші є незмінними. Кожне змінюване слово має систему властивих йому словоформ: рука, руки, руці, рукою та ін. Форми слова найчастіше виражаються лише закінченнями, рідше поєднанням закінчення і службового слова чи суфікса або префікса, наприклад: тиша, на дереві, буду говорити, співала, зробити.

Таким чином, форма слова становить єдність граматичних значень і способів їх вираження. Ця форма слова називається граматичною.

Завдяки змінюваності слова поєднуються в словосполучення і речення, наприклад: Гнат, малювати, картина — Гнат малює картину. У цьому реченні дієслово малювати вжите у формі теперішнього часу третьої особи однини, а іменник картина — у формі знахідного відмінка однини.

У мові слід розрізнювати словоформи і споріднені слова.

Словоформи — це форми того самого слова: учнівський, учнівського, учнівськими.

Споріднені слова — це різні слова, утворені одне від одного, вони мають різне лексичне значення, наприклад: учнівський, учень, учитель, учити.

Споріднені слова відрізняються не лише закінченням, а й префіксами, суфіксами. Вони можуть належати як до однієї, так і до різних частин мови: синій, синь, синіти, посиніти, синява, синьо.

Порівняйте: ліс, лісу, лісом, у лісах (словоформи); ліс, лісовий, лісок, узлісся, лісник (споріднені слова).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.