Довідник з української мови

БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ

Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків

Чергування о - а, е - і, е - и

При чергуванні [о] - [а] буква а пишеться в коренях дієслів перед наголошеним суфіксом -а- (-я-): гонити - ганяٰти, котити - обкачаٰти, ломити - ламаٰти, допомогти - допомагаٰти, вискочити - скакаٰти, схопити - хапаٰти. Пишеться а перед складом з а (я) в деяких словах: багато, багатир (багатій), гарячий, гаразд, кажан, калач, качан, хазяїн і похідних від них, але богатир (=силач), слов´яни, крохмаль, козак, поганий.

При чергуванні [е] - [і] буква і пишеться в коренях дієслів перед наголошеним суфіксом -а- (-я-) і в окремих словах перед суфіксом -ува- (-юва-): летіти - літаٰти, згребти - згрібаٰти, стрелити - стріляٰти - вистрілювати.

При чергуванні [е] - [и] буква и пишеться в префіксальних дієсловах після букв на позначення приголосних перед р, л і наголошеним суфіксом -а- (-я-): зберу - збираٰти, змертвіти - вмираٰти, видерти - видираٰти, перу - обпираٰти, витерти - витираٰти, стелити - застилаٰти, клену (кляну) - проклинаٰти.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.