Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ

Звуки мовлення

Тверді і м´які приголосні

Приголосні звуки української мови бувають тверді і м´які. Їхня вимова розрізняється положенням язика в ротовій порожнині.

Тверді приголосні вимовляються без додаткового наближення спинки язика до твердого піднебіння, а м´які утворюються в результаті такого наближення.

До твердих належать [б], [п], [д], [т], [ґ], [к], [ф], [ж], [ш], [з], [с], [г], [х], [дж], [ч], [͡д͡з], [ц], [в], [м], [н], [л], [р];

до м´яких - [д´], [т´], [з´], [с´], [͡д͡з´], [ц´], [л´], [н´], [р´], [й].

Найбільшим ступенем м´якості характеризується звук [й]. Він завжди м´який. Усі зубні приголосні можуть бути твердими і м´якими: дід [д´ід], тінь [т´ін´], тин [тин]. М´який звук [р´] буває тільки перед голосними: рід [р´ід], трьох [тр´ох].

Приголосні за ознакою “твердість/м´якість” утворюють пари:

тверді [д] [т] [з] [с] [͡д͡з] [ц] [л] [н] [р];

м´які [д´] [т´] [з´] [с´] [͡д͡з´] [ц´] [л´] [н´] [р´].

Не утворюють пар м´який [й] та тверді [б], [п], [в], [м], [ф], [ж], [ч], [ш], [͡д͡ж],

[г], [к], [х], [ґ]. Ці тверді можуть лише дещо пом´якшуватися перед голосними — завжди перед [і] і зрідка перед іншими: піч [п̓ іч], кіт [к̓ іт], гравюра [грав̓ у´ра], затишшя [зати´ш̓ :а]. Знак [ ̓ ] після приголосних у фонетичному записі передає таке напівпом´якшення.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.