Довідник з української мови

ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ

Звуки мовлення

Класифікація приголосних звуків

Приголосні звуки утворюються за допомогою голосу і шуму або тільки шуму.

Приголосні, що складаються з голосу і шуму, називаються дзвінкими ([б], [д], [д ´], [г], [ґ], [ж], [з], [з´], [͡д͡ж], [͡д͡з], [͡д͡з´], [в], [м], [н], [н´], [л], [л´], [р], [р´], [й]), а ті, що утворюються лише за допомогою шуму, — глухими ([к], [п], [т], [т´] [х], [ф], [с], [с´], [ц], [ц´], [ч], [ш]).

За схожістю вимови окремі дзвінкі і глухі приголосні утворюють співвідносні пари: [б]-[п], [д]-[т], [д´]-[т´], [ґ]-[к], [ж]-[ш], [з]-[с], [з´]-[с´], [г]-[х], [͡д͡ж]-[ч], [͡д͡з]-[ц], [͡д͡з´ ]-[ц´].

Звуки в парах різняться тим, що у дзвінких до шуму додається ще й голос.

Не утворюють пар за ознакою дзвінкості/глухості глухий приголосний [ф], а також дзвінкі [в], [м], [н], [н´], [л], [л´], [р], [р´], [й]. Ці дзвінкі приголосні відрізняються від інших більшою звучністю (у них голос переважає над шумом), тому ще називаються сонорними (від латинського sonorous — звучний).

Під час вимови приголосних звуків на шляху видихуваного повітря можуть створюватися перепони різними органами мовлення (губами, зубами, переднім піднебінням, задньою частиною ротової порожнини тощо). Від місця перепони залежать різні особливості приголосних.

За місцем перепони, тобто за місцем творення, приголосні поділяються на:

а) губні: [б], [п], [в], [м], [ф];

б) зубні: [д], [д´], [ті, [т´], [з], [з´], [с], [с´], [ц], [ц´], [͡д͡з], [͡д͡з´], [л], [л´], [н], [н];

в) піднебінні: [р], [р´], [дж], [ж], [ш], [ч], [й];

г) задньоротові: [г], [к], [х], [ґ].

Зубні звуки [з], [з´], [с], [с´], [ц], [ц ], [͡д͡з], [͡д͡з´] ще називають свистячими, а піднебінні [ж], [ч], [ш], [͡д͡ж] — шиплячими.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.