Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Іменник

Іменники, що означають назви істот і неістот

Усі іменники поділяються на 2 групи:

1) іменники, що означають назви істот і відповідають на питання хто?;

2) іменники, що означають назви неістот, тобто предметів, явищ, і відповідають на питання що?

До назв істот належать назви людей, тварин, птахів, комах (дівчина, письменник, сміливець, ведмідь, сокіл, комар, джміль). До неістот належить решта іменників (мрія, годинник, берест, сумнів, далечінь).

Поняття істоти/неістоти в граматиці не завжди відповідає поняттю живе/неживе в природі. Так, до істот належать іменники мрець, покійник, небіжчик; назви міфічних істот (чорт, відьма, мавка, русалка); назви персоніфікованих предметів: Квітень оглянувсь та, скинувши оком, молодшого брата — Травня побачив (М. Коцюбинський); назви іграшок, які відповідають істотам у житті: Мама купила іграшкового ведмедика і ляльку.

І навпаки, до групи неістот належать назви сукупності осіб і назви мікроорганізмів (гурт, загін, амеба, мікроб, вірус).

У чоловічому роді II відміни належність іменників до істот чи неістот визначається за формою знахідного відмінка. Якщо форма знахідного відмінка збігається з формою родового, іменник належить до назв істот (помітити комара, зустріти Сергія Мороза). Якщо ж вона дорівнює формі називного відмінка, іменник належить до назв неістот (полити помідори, прополоти буряки, зробити вибір, знищити мікроби). Хоча іноді іменники-істоти і неістоти можуть мати в знахідному відмінку паралельні форми, що дорівнюють називному і родовому відмінкам: пасти ягнят, овець і пасти ягнята, вівці; з´їв огірок і з´їв огірка.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.