Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Іменник

Загальні і власні назви

Загальні назви — це узагальнені найменування однорідних предметів (людей, тварин, речей, подій, явищ тощо).

Наприклад: літак, журналіст, винахід, туман, мужність. Загальні іменники є найбільш уживаними в мові.

Власні назви — це індивідуальні найменування, що виділяють предмет із ряду однорідних і відмежовують його від інших.

Наприклад, слово гора позначає певне підвищення над навколишньою місцевістю, а власна назва Еверест виділяє з усіх гір найвищу гору світу.

До власних іменників належать імена, прізвища, клички тварин, географічні назви (назви країн, населених пунктів, водних об´єктів, гір тощо), астрономічні назви, назви книжок, газет, журналів, кінофільмів, кораблів, назви організацій та установ, історичних подій, релігійних свят та ін.

Власні назви можуть виражатися одним словом (Полтава, Михайло) і кількома словами (Чумацький Шлях, Автономна Республіка Крим). Якщо до складу власного імені входять загальні назви, то вони пишуться з малої літери (Харківська область, вулиця Двадцять третього серпня).

Між власними і загальними назвами немає чіткої межі. Окремі власні назви втрачають здатність позначати одиничний предмет і переходять до загальних, а загальні назви можуть уживатися на означення одиничних предметів і ставати власними. Міста Орел, Ізюм, річки Десна, Уж, прізвища Мороз, Чайка — власні назви, що походять від загальних; рентген, шевйот, донкіхот, дизель — загальні назви, що походять від власних.

Власні і загальні назви розрізняються не тільки значенням, а й граматично. Зокрема, загальні назви переважно мають форми однини і множини (ключ - ключі, місто - міста), а власні вживаються або тільки у формі однини (Київ, Ярослав Мудрий, Різдво), або тільки у формі множини (Карпати, Чернівці, Татри). Проте від власних назв, що вживаються тільки в однині, можуть іноді утворюватись форми множини. У школі п´ять Тетян Сорок і шість Сергіїв Коваленків. До нас завітала родина Косачів.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.