Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Іменник

Рід іменників

Усі іменники, крім тих, що вживаються тільки в множині, належать до одного з трьох родів: чоловічого, жіночого або середнього. Іменники чоловічого роду співвідносяться із займенниками він, цей (воїн, квадрат, дядько), жіночого — вона, ця (Марія, стежина, щирість), середнього — воно, це (завдання, поле, звірятко). В іменниках, які мають тільки форму множини (вила, ножиці, Суми), рід не розрізняється.

Для більшості іменників основним показником роду є закінчення. Так, у називному відмінку однини для іменників чоловічого роду характерне нульове закінчення (володар, кінь, похід), жіночого а (-я) (сестра, вага, рідня), середнього о, -е (зерно, плече).

Проте закінчення -а (-я) можуть мати й іменники чоловічого та середнього роду (Микола, Ілля, лоша, завдання), закінчення — окремі іменники чоловічого роду (Петро, Дніпро, батько), а нульове закінчення має велика група іменників жіночого роду (гордість, мідь, піч).

У назвах неістот рід не має реального значення, бо ми не можемо пояснити, чому той чи інший іменник належить до певного роду, наприклад: тополя, ясен; вівторок, п´ятниця; день, ніч; мовчання, хід. Визначення роду в таких іменниках є формальним, суто граматичним.

У назвах осіб і багатьох назвах тварин за допомогою роду розрізняються стать і вік істот (школяр, сестра, дитя; вовк, коза, кошеня). Назви істот часто мають співвідносні пари, утворені від різних основ (мати - батько, вівця - баран, корова - бик) або за допомогою суфіксів та закінчень (робітник - робітниця, свекор - свекруха, кіт - кішка, кум - кума, Валентин - Валентина).

Іменники чоловічого роду, що означають назви професій, посад, звань, можуть уживатися і для позначення осіб жіночої статі (режисер Параджанов і режисер Муратова; академік Самойлов прибув на конференцію і академік Самойлова прибула на конференцію), однак за морфологічною ознакою (нульове закінчення) вони належать до чоловічого роду. Іменники суддя, староста, воєвода належать до чоловічого роду за традицією, але: Староста групи Олена відсутня.

Окремі назви тварин мають співвідносні форми усіх трьох родів: півень - курка - курча; баран - вівця - ягня, голуб - голубка - голубеня. Але є багато назв тварин, у яких розрізнення родових іменникових форм відсутнє: білка, ластівка, оса, леопард, комар, жайворонок. Це пояснюється тим, що людина не мала потреби розрізняти стать таких істот.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.