Довідник з української мови

ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ

Позначення звуків мовлення на письмі

Вимова звуків, що позначаються буквами ґ і г

У переважній більшості слів української мови вживається літера г, що позначає дзвінкий гортанний звук [г]: говорити, погода, гоління, гуркіт. Літера ґ уживається в словах значно рідше. Вона передає на письмі задньоротовий зімкнений (проривний) приголосний звук [ґ], властивий обмеженій кількості власне українських і давно запозичених слів на зразок: аґрус, ґава, ґазда, ґанок, ґандж, ґатунок, ґвалт, ґедзь, ґелґотати, ґерґотати, ґиґнути, ґирлиґа, ґлей, ґніт (у лампі), ґогель-моґель, ґрасувати, ґрати (іменник), ґратчастий, ґречний, ґринджоли, ґрунт, ґудзик, джиґун, дзиґа, дзиґлик, прізвища Ґалаґан, Ґудзь.

Звуки [г] і [ґ] легко розрізняються на слух: [г ] — звук щілинний, під час його вимови мовні органи не змикаються, він вимовляється глухіше, а звук [ґ] — зімкнений, дзвінкіший.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.