Довідник з української мови

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Прикметник

Ступені порівняння якісних прикметників

Ступені порівняння — це такі форми якісних прикметників, які виражають різну міру вияву ознаки предмета.

Ознака предмета може виявлятися звичайною мірою (глибокий, новий), більшою мірою (більш глибокий, новіший) і найбільшою мірою (найбільш глибокий, найновіший). У зв´язку з цим розрізняють три ступені порівняння прикметників: нульовий, вищий і найвищий.

Нульовий ступінь порівняння — це звичайна форма прикметника (дорогий, чорний, прямий).

Вищий ступінь порівняння має дві форми: просту і складену.

Проста форма утворюється за допомогою суфіксів -ш-, -іш-: глибокий - глибший, чорний - чорніший, прямий - пряміший. Окремі прикметники мають паралельні форми з обома суфіксами: тонкий - тонший і тонкіший, тихий - тихший і тихіший, здоровий - здоровший і здоровіший. Деякі з цих форм використовуються для розрізнення відтінків значення: товща (дошка) і товстіша (лише в значенні гладкіша), рідший (випадок) і рідкіший (гребінець), старший (за віком або за посадою) і старіший (тільки за віком).

При творенні вищого ступеня за допомогою суфікса -ш- прикметникові суфікси -к-, -ок-, -ек-, як правило, випадають: тонкий - тонший, широкий - ширший, глибокий - глибший, далекий - дальший.

В окремих словах відбуваються такі звукові зміни:

с, ст + ш —щ: високий - вищий

товстий - товщий

г, ж, з + ш —►жч: дорогий – дорожчий

дужий-дужчий

важкий – важчий

тяжкий – тяжчий

близький – ближчий

низький - нижчий

Запам´ятайте винятки: легший, довший.

Іноді форма вищого ступеня утворюється від інших коренів (суплетивно): добрий - ліпший, поганий - гірший, великий - більший, малий - менший, гарний - кращий.

 

Зверніть увагу!

Деякі прикметники із суфіксом -ш- у складі термінологічних словосполучень не передають значення вищого ступеня: молодший лейтенант, старший лаборант, вища математика, нижчий тип тварин. Такі форми не входять до системи ступенів порівняння.

Прикметники вищого ступеня вживаються з прийменниками від, за, проти, сполучниками як, ніж. Хрін від редьки не солодший. Діла говорять голосніше за слова. Проти нас нема у світі дужчого. Більше забувається, як пам´ятається. Добре слово краще, ніж готові гроші (Народна творчість).

Складена форма вищого ступеня порівняння утворюється шляхом додавання до нульового ступеня прикметника слів більш, менш: більш важкий, менш важкий.

Найвищий ступінь порівняння прикметників має три форми: просту, складну і складену.

Проста форма утворюється додаванням до форми вищого ступеня префікса най-: найрозумніший, найтихіший, найбагатший.

Складна форма утворюється додаванням до простої форми найвищого ступеня префіксів -як, -що: якнайкращий, щонайбільший.

Складена форма утворюється приєднанням до прикметника в нульовому ступені прислівників найбільш, найменш: найбільш відомий, найменш складний.

Зверніть увагу!

1. Помилковим є змішування простої і складеної форм вищого і найвищого ступенів порівняння. Наприклад, не можна говорити: більш довший або найбільш довший, а правильно: більш довгий, найбільш довгий.

2. Форма самий тихий теж ненормативна, правильно: найтихіший або найбільш тихий.

3. Складена форма ступенів порівняння прикметників в українській мові вживається обмежено (переважно в науковому і діловому стилях).

Іноді найвищий ступінь порівняння виражається описовим зворотом: кращий за всіх, дорожчий над усе, наймиліший від усіх.

Частина якісних прикметників не має ступенів порівняння. До них належать:

а) прикметники на означення масті тварин: гнідий, вороний, чалий;

б) прикметники, що виражають сталі ознаки: німий, сліпий, мертвий;

в) прикметники на означення кольору, утворені за кольоровою схожістю до інших предметів: вишневий, малиновий, бузковий, шоколадний;

г) прикметники із суфіксами -ав- (-яв-), -уват- (-юват-), -еньк-, -есеньк-, -ісіньк-, -юсіньк-, -езн-, -енн-, -ущ- (-ющ-): жовтавий, червонуватий, біленький, тихесенький, манісінький, величезний, здоровенний, завидющий;

ґ) більшість складних прикметників: кисло-солодкий, темно-синій, чорноокий, швидкокрилий;

д) прикметники віддієслівного походження на -анн-, -енн-: невблаганний, незбагненний;

е) віддієслівні прикметники з префіксом не-: невмирущий, непохитний та деякі інші прикметники.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.