Повний новітній довідник школяра

Українська мова

Словосполучення

Речення

Повні і неповні речення. Тире в неповних реченнях

За наявністю головних і другорядних членів розрізняють речення повні та неповні.

Повне речення — це речення, у якому є всі члени речення, необхідні для розуміння його змісту, без допомоги попередніх і наступних речень (контексту) й ситуації:

неповне речення має пропущені якісь члени речення, що можуть бути встановлені за змістом контексту чи ситуацією.

Неповне речення само по собі не зрозуміле. Використовується найчастіше в діалогах, у складних реченнях із метою уникнення повторів, досягнення лаконічності та виразності мовлення.

Наприклад:

Леся лежить горілиць на запашному свіжому сіні, заклавши під голову руки, і думає. Поруч сидить Михайлик, задумливо жує травинку. Відкусить — виплюне. Уявляє себе дорослим! Побув уже зиму в Києві і думає — велике щастя. Вона теж поїде. І наздожене його. По мовах вона й так попереду. А в Києві підучить історію, літературу (За М. Олійником). — Виділені речення — неповні.

У неповних реченнях на місці пропущених членів, як правило, ставиться тире:

На молодому місяці хата світиться, на молодому місяці ходять сни. Один — про кров, другий — про сонце, а третій — про білу квітку мого життя (А. Малишко).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити