Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ПОВНИЙ НОВІТНІЙ ДОВІДНИК ШКОЛЯРА

УКРАЇНСЬКА МОВА

Словосполучення

Пряма мова

Заміна прямої мови непрямою

Непряма мова — це складнопідрядні речення, головна частина яких містить слова автора, а підрядна — чуже висловлювання.

Непряма мова завжди стоїть після слів автора і приєднується до них сполучниками та сполучними словами що, ніби, щоб, чи, хто, що, який, чий, де та ін.

Непряма мова в лапки не береться.

Пряму мову можна замінити непрямою. Порівняйте:

Відомий дослідник козацтва Дмитро Яворницький говорив: «З природних якостей, властивих справжньому українцеві, запорожці відзначились умінням майстерно розповідати, вміли підмічати смішні риси в інших і передавати їх у жартівливому, але ні для кого не образливому тоні» (пряма мова).

ЗВЕРНИ УВАГУ

Іноді в діалозі слова автора не вказуються. Якщо репліки діалогу без слів автора записуються в рядок, то вони беруться в лапки й відділяються одна від одної тире:

«Прошу вибачити, незнав, що в цьому домі є така...» — «Яка така?» — «Ну, така, така... панна Олена...» — «Олена?» — «Хіба я не вгадав?» — «Ха-ха! А от і не Олена!» — «Ну тоді ти, напевно, Наталя?» (За М. Коцюбинським)

Відомий дослідник козацтва Дмитро Яворницький говорив, що з природних якостей, властивих справжньому українцеві, запорожці відзначились умінням майстерно розповідати, вміли підмічати смішні риси в інших і передавати їх у жартівливому, але ні для кого не образливому тоні (непряма мова).

«Я не зношу людського лиха та вбожества! Я мушу тому запобігти!» — промовив Кармель до матері (За Марком Вовчком) (пряма мова).

Кармель промовив до матері, що він не зносить людського лиха та вбожества і мусить тому запобігти (непряма мова).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.