Повний новітній довідник школяра

Українська мова

Складне речення

Складні речення з кількома підрядними

Бувають складнопідрядні речення, у яких є дві й більше підрядні частини. За характером зв’язків між частинами таких речень виділяють такі типи:

— складнопідрядні речення з послідовною підрядністю;

— складнопідрядні речення з однорідною супідрядністю;

— складнопідрядні речення з неоднорідною супідрядністю.

У складнопідрядних реченнях із послідовною підрядністю перша підрядна частина залежить від головної; друга підрядна частина — від першої підрядної, третя підрядна — від другої підрядної і так далі до

кінця речення, утворюючи послідовний логічний ланцюжок: Навіть далекий вогник на хуторі біля містка теж здається зорею, що стала в чиємусь вікні, щоб радісніше жилося добрим людям, які з надією дивляться на неї (За М. Стельмахом).

У складнопідрядних реченнях з однорідною супідрядністю всі підрядні частини залежать від головної і відповідають на одне й те саме питання, відносяться до головної частини в цілому чи до одного з її членів:

Яке прекрасне місто вранці, коли ще діти сплять, коли ще сон свою дарує благодать (М. Рильський).

У складнопідрядних реченнях із неоднорідною супідрядністю підрядні частини відносяться до головної, але до різних членів речення у ній, відповідають на різні питання і є різними видами підрядних речень:

З острахом і невеселою радістю, що пробивалася крізь усі тривоги, я вискочив на весняну вулицю, де кожна калюжка тримала в собі клапоть сонця (М. Стельмах).

У складнопідрядних реченнях із кількома підрядними можуть поєднуватися різні види підрядності:

Якби всі легенди зібрати морські, якби їх в томи записати, то був би літопис на вічні віки, де кожен рядочок — крилатий (М. Нагнибіда).

Очевидним є, що людям потрібне лише те слово художника, яке чарує, яке хвилює, яке своєю поетичною силою здатне сколихнути і серце, і розум (О. Гончар).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити