Повний новітній довідник школяра

Українська мова

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Виділіть серед інших безсполучникове складне речення (розділові знаки пропущені):

A) У відсутності татка Нателла стає тут повноправною хазяйкою всього і рубленої хати і ясного потоку і вкритих лісами гір.

Б) Вилискують брили оброслі зеленим бархатом водяних мохів розпускається білим шумовинням потік виграючи на сонці.

B) Ласкавий милозвучний мов колискова пісня він її заколисує вечорами і він же першим будить Нателлу вранці м’яко вплітаючись у розкіш дитячих снів.

Г) Тримаючи глек у руці дівчатко легко стрибає з брили на брилу озираючи вранішній світ дикувато-ясними оченятами усміхаючись назустріч горам небу і сонцю (За О. Гончаром).

2. Укажіть, яке серед речень із двокрапкою не є складним безсполучниковим:

A) А то, проходячи мимо, очам своїм не повірив: кругла крона горобини геть-чисто вся обснована тілами великих пташок (Є. Гуцало).

Б) Як зараз бачу: відчиняються двері — і входить Григір Тютюнник (О. Шугай).

B) Не ледачими повиростали, всяку роботу вміють робити оці дівочі розвинені руки: зв’яжуть снопа — буде, як вузлик, виведуть нитку — забринить струною (О. Гончар).

Г) Ураз усе покращало біля мене: і ясени з блакитними тінями й зеленим шумом, і нагорб- лена клуня з чотирма вікнами, і скривлені ворота, і навіть ледачі гарбузи (За М. Стельмахом).

3. Укажіть, яке з речень із тире не є безсполучниковим:

A) Дмухнув вітер понад ставом — і сліду не стало (Т. Шевченко).

Б) Гаї шумлять — я слухаю (П. Тичина).

B) Поглянув я на ягнята — не мої ягнята (Т. Шевченко).

Г) Бачиш — полетів метелик.

4. Укажіть, яке серед складних речень — безсполучникове:

A) Ластівки літали понад самою землею, мовчки, без щебету; шуліка, розпластавши крила, висів непорушно в синім небі (Г. Тютюнник).

Б) Дощ лив як із відра, небо закаламутилося і зробилося глиняного кольору; раптом біле сліпуче світло різонуло по очах людей і почувся сухий тріск (Г. Тютюнник).

B) Луг, на який вони прийшли, був давній і старий; колись тут було річище Ташані, потім воно пересохло, поросло травою, по веснах заливалося водою, а коли вода спадала — просихало (Г. Тютюнник).

Г) Сонце уже зійшло, але його не було видно із-за темного лугу; небо освітилося ясно й погожо, і луг теж посвітлішав і прихорошився (Г. Тютюнник).

5. Укажіть, яке серед складних речень не є складносурядним (розділові знаки пропущені):

A) Розбила щука лід у ріках і крига попливла в море а по берегах річок ніжні верби й лози над водою і в воді радували людську душу (О. Довженко).

Б) Сніг відразу замів їхні сліди і ніким не помічені вони промчали понад берегом ріки а під ранок по льоду перемахнули на той бік (В. Малик).

B) На цих тремтливих струмочках трималося селянське життя і коли вітряки махали крилами то в селі й пісні веселіше співались (М. Стельмах).

Г) Він сердився на себе й на дівчину відводив її од очей а вона знову з’являлася і довкола нього неждано дзвенів то дівочий сміх то смуток учорашньої пісні (М. Стельмах).

ВІДПОВІДІ НА ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Б; 2. Г; 3. А; 4. А; 5. В.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити