ПОВНИЙ НОВІТНІЙ ДОВІДНИК ШКОЛЯРА
УКРАЇНСЬКА МОВА
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Виділіть серед інших безсполучникове складне речення (розділові знаки пропущені):
A) У відсутності татка Нателла стає тут повноправною хазяйкою всього і рубленої хати і ясного потоку і вкритих лісами гір.
Б) Вилискують брили оброслі зеленим бархатом водяних мохів розпускається білим шумовинням потік виграючи на сонці.
B) Ласкавий милозвучний мов колискова пісня він її заколисує вечорами і він же першим будить Нателлу вранці м’яко вплітаючись у розкіш дитячих снів.
Г) Тримаючи глек у руці дівчатко легко стрибає з брили на брилу озираючи вранішній світ дикувато-ясними оченятами усміхаючись назустріч горам небу і сонцю (За О. Гончаром).
2. Укажіть, яке серед речень із двокрапкою не є складним безсполучниковим:
A) А то, проходячи мимо, очам своїм не повірив: кругла крона горобини геть-чисто вся обснована тілами великих пташок (Є. Гуцало).
Б) Як зараз бачу: відчиняються двері — і входить Григір Тютюнник (О. Шугай).
B) Не ледачими повиростали, всяку роботу вміють робити оці дівочі розвинені руки: зв’яжуть снопа — буде, як вузлик, виведуть нитку — забринить струною (О. Гончар).
Г) Ураз усе покращало біля мене: і ясени з блакитними тінями й зеленим шумом, і нагорб- лена клуня з чотирма вікнами, і скривлені ворота, і навіть ледачі гарбузи (За М. Стельмахом).
3. Укажіть, яке з речень із тире не є безсполучниковим:
A) Дмухнув вітер понад ставом — і сліду не стало (Т. Шевченко).
Б) Гаї шумлять — я слухаю (П. Тичина).
B) Поглянув я на ягнята — не мої ягнята (Т. Шевченко).
Г) Бачиш — полетів метелик.
4. Укажіть, яке серед складних речень — безсполучникове:
A) Ластівки літали понад самою землею, мовчки, без щебету; шуліка, розпластавши крила, висів непорушно в синім небі (Г. Тютюнник).
Б) Дощ лив як із відра, небо закаламутилося і зробилося глиняного кольору; раптом біле сліпуче світло різонуло по очах людей і почувся сухий тріск (Г. Тютюнник).
B) Луг, на який вони прийшли, був давній і старий; колись тут було річище Ташані, потім воно пересохло, поросло травою, по веснах заливалося водою, а коли вода спадала — просихало (Г. Тютюнник).
Г) Сонце уже зійшло, але його не було видно із-за темного лугу; небо освітилося ясно й погожо, і луг теж посвітлішав і прихорошився (Г. Тютюнник).
5. Укажіть, яке серед складних речень не є складносурядним (розділові знаки пропущені):
A) Розбила щука лід у ріках і крига попливла в море а по берегах річок ніжні верби й лози над водою і в воді радували людську душу (О. Довженко).
Б) Сніг відразу замів їхні сліди і ніким не помічені вони промчали понад берегом ріки а під ранок по льоду перемахнули на той бік (В. Малик).
B) На цих тремтливих струмочках трималося селянське життя і коли вітряки махали крилами то в селі й пісні веселіше співались (М. Стельмах).
Г) Він сердився на себе й на дівчину відводив її од очей а вона знову з’являлася і довкола нього неждано дзвенів то дівочий сміх то смуток учорашньої пісні (М. Стельмах).
ВІДПОВІДІ НА ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Б; 2. Г; 3. А; 4. А; 5. В.