Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ПОВНИЙ НОВІТНІЙ ДОВІДНИК ШКОЛЯРА

УКРАЇНСЬКА МОВА

Лексикологія

Застарілі слова (архаїзми). Неологізми

Лексика української мови постійно змінюється, як змінюється сама навколишня дійсність. Одні слова виходять із повсякденного вжитку разом із явищами, які вони називають, інші з’являються разом із новими поняттями.

Слова, що вийшли з активного повсякденного вжитку, називаються застарілими.

Застарілі слова використовуються в науковій історичній літературі, у художніх творах для надання їм історичного колориту, достовірного відображення реальності. Архаїчні книжні слова надають висловлюванню відтінку урочистості, інколи служать засобами створення гумористичних картин: проректи, воздвигнути, возвеличити, упованіє, чоло, уста та ін.

Деякі застарілі слова дістали в мові «друге життя»: гривня, тризуб, піст, кутя, губернатор, гетьман, дума.

Постійно в житті людей з’являються нові предмети, досліджуються нові явища, виникають поняття, які потребують своїх назв.

Слова або мовні звороти, створені для позначення нового предмета чи поняття, називаються неологізмами.

Кожне нове слово спочатку є неологізмом, потім поширюється, стає загальновживаним чи книжним.

Наприклад, у 60-х роках XX ст. неологізмом було слово телевізор, у 80-х роках XX ст. — відеомагнітофон, у 90-х роках XX ст. — комп’ютер. Тепер це звичайні слова, відомі всім носіям мови. Новітні часи принесли нові поняття та слова: бізнес, бізнесмен, маркетинг, менеджмент, дискета, мобільник, Інтернет, монітор, процесор, дисплей, фітнес.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.