Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ПОВНИЙ НОВІТНІЙ ДОВІДНИК ШКОЛЯРА

УКРАЇНСЬКА МОВА

Самостійні частини мови

Прикметник

Якісні прикметники

Якість може бути виражена більшою чи меншою мірою, тому лише якісні прикметники можуть утворювати ступені порівняння — вищий і найвищий: радісний — радісніший — найрадісніший; солодкий — солодший — найсолодший (найбільш солодкий, якнайсолодший).

Якісні прикметники можуть уживатися в повній та короткій формі.

Повна (нестягнена) форма (ясная, зеленеє, великії, дрібнії) та коротка форма (ясен, повен, зелен, дрібен) вживаються найчастіше в усній народній творчості, в поезії. Звичайно використовується повна стягнена форма (ясна, зелена, великі, дрібний).

До якісних прикметників належать і прикметники з оціночними суфіксами (здрібнілості, пестливості, згрубілості): -есеньк-, -ісіньк-, -еньк-, -езн- та ін.: новісінький, зеленуватий, старезний, малюсінький.

Якісні прикметники сполучаються з прислівниками дуже, занадто, майже, трохи, злегка, зовсім, надто і под.: занадто цікавий, занадто категоричний, злегка вогкий, трохи малуватий, майже сивий, дещо гіркуватий.

Словник

Якісні прикметники виражають прямі, безпосередні ознаки предметів і відповідають на питання який?яка?яке?які?

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Кінцеві приголосні основи прикметника [г], [ж], [з] при сполученні із суфіксом -ш- перетворюються на -жч-: дорогий — дорожчий, низький — нижчий, дужий — дужчий; [с] у сполученні з цим суфіксом перетворюється на -щ-: високий — вищий, товстий — товщий.

Виняток: легший, довший. Деякі прикметники вищого ступеня творяться від інших основ: поганий — гірший, великий — більший, малий — менший.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Складена форма порівняння прикметників вживається переважно в науковому та офіційно-діловому стилях.

Якісні прикметники є твірними для багатьох прислівників на -о, -е (сміливо, добре, міцно) та абстрактних іменників із суфіксами -ість, -ин, -еч, -яв (мужність, ширина, порожнеча, синява).

До якісних належать і складні прикметники зі значенням збільшеної ознаки: синій-синій, гарний-прегарний, любий-любесенький.

 

Ступені порівняння якісних прикметників

Ступені порівняння — це форми якісних прикметників, які виражають міру вияву ознаки предмета.

Є звичайна форма прикметника (теплий, розумний), вищий ступінь порівняння (тепліший, більш теплий; розумніший, більш розумний), який буває у простій та складеній формі, та найвищий ступінь порівняння (найбагатший, якнайбагатший, найменш досвідчений), який буває у простій, складній, складеній формі.

Проста форма вищого ступеня порівняння утворюється додаванням до основи якісного прикметника суфіксів -ш-, -іш-: швидкий — швидший, старий — старіший, активний — активніший.

Складена форма вищого ступеня порівняння утворюється приєднанням до звичайного прикметника слів більш, менш: більш складний, менш помітний.

Проста форма найвищого ступеня порівняння утворюється додаванням до форми вищого ступеня префікса най-: наймудріший, найдоступніший.

Складна форма найвищого ступеня порівняння утворюється за допомогою додавання часток як, що до простої форми найвищого ступеня: якнайпотрібніший, щонайдовший.

Складена форма найвищого ступеня порівняння утворюється додаванням слів найбільш, найменш до звичайних прикметників: найбільш вдалий, найменш вразливий.

Можлива також форма зі словами від усіх, за всіх + форма вищого ступеня порівняння прикметника (вживається стосовно ознак живих істот): вищий від усіх, сильніший за всіх.

Деякі якісні прикметники вже у своєму лексичному значенні містять вищий або найвищий, ні з чим не порівнюваний вияв ознаки: сліпий, німий, босий, голий, живий, порожній, готовий і под.

Не мають ступенів порівняння якісні прикметники з певною мірою ознаки: білуватий, русявий, малесенький, височезний, препоганий, страшнючий, незбагненний; прикметники — назви кольорів за подібністю: вишневий, бузковий, фісташковий, бірюзовий, оливковий.

Складні прикметники та прикметники з не також не мають ступенів порівняння: гірко-солоний, чорнокоса, швидкоплинний, непостійний, невідомий, невмирущий.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.