УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
МОРФОЛОГІЯ

Дієприкметник

Тексти для диктантів

* * *

Чіткий, до болю чіткий рідний краєвид. Понад обрієм небо блідо-синє, а трохи вище застигла обважніла карта хмар, перемежована потрісканими стежками просвітків. І не чорні хмари, і не сині. Але є у них барви і дух чорнозему та блакиті; і не співучі вони, а тривожні. І так відтінять чи шматок левади з чашами осокорів, чи пожовклу вулицю, чи самотню хату, що серце стиснеться і пам’ять довше триматиме тоїі обрис, ніж якийсь малюнок бурхливої весни або обважнілого літа.

А під хмарами земля — чорнотіла, стоптана копитами, збита машинами, розмелена танками, розшматована бомбами, снарядами. Над дорогою самотня верба, розчахнута міною, з подертою, покрученою корою. Пора б умирати, а не вмирає, тільки листом плаче, тихо, поволі, як удовиця. Падає лист на чорну, напівзгнилу стерню, на розвержений, перепрілий полукіпок, на розпухлі снопи, з-під яких півмісяцями проростає несіяне жито.

(132 сл.) М.Стельмах

* **

Поширений у нашому краї і оспіваний в народі барвінок здавна. Значне місце як символ займав він у віруваннях давніх слов ян, насамперед у Київській Русі. З тих пір вічнозелений чагарни-чок назавжди увійшов у побут, звичаї та обряди нашого народу. Рослина, щедро оспівана у фольклорній творчості, має багато символів. Перш за все барвінок символізує віру в свої сили, всепере-можність природи.

Барвінок — також і символ краси. Здавна вважалося, що рослина дарує дівчині вроду. Дівчата на Україні колись умивалися напаром із барвінку; «Десь ти мене, мати, в барвінку купала».

Рослина ця не тільки декоративна, пісенна, а й цілюща. Згадки про її лікувальні властивості сягають сивої давнини. Барвінок був відомий античним лікарям.

Багато повір’їв і легенд складено про барвінок у середньовічні часи, коли ця рослина вважалася загадковою, чаровладною. Існувало, наприклад, повір’я, що досить чоловікові й жінці з’їсти листок барвінку, як між ними спалахне палке кохання. Казали, що ця рослина оберігає від нечистих сил та чаклування. Барвінок вішали над дверима й вікнами, щоб злі духи не проникали в дім. Як пошановували цю рослину, свідчить і такий звичай — її ніколи не викидали на смітник, а тільки у воду, щоб вона не загинула від спраги.

(187 сл.) З журналу


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити