УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР

Текст для диктанту

Омелян прийшов на шкапр (колись так називали земляні вали обабіч залізничного полотна), приклавши худеньку долоню до чола, щоб заступити сонце, оглянув безкраї поля. Йому відкрився виднокіл, у якому були переліски, яри, долини. Весь краєвид розділяли дві блискучі нитки колії. Скільки разів він оглядав цей світ очима маленького школяра, згодом — гімназиста, а потім була велика-велика перерва, сповнена пізнання істини, боротьби, ризику, розчарувань, принижень, знущань... і раптом перемоги.

Він не шкодує за прожитими літами і щасливий, що був причетний до боротьби за свою державу. Справді, життя, як залізнична стріла, минуло в часі й просторі, від рожевого сходу до багряного заходу, розділивши його на маленьку частину дитинства і юності та велику частину зрілого життя, що віддаленіло в жорстоких випробуваннях. Що було, то було. Його життєва дорога була прямою, мов ця залізниця, — без викрутасів.

У пам’яті спливли імена побратимів, з якими спочатку гуртувалися проти поляків, потім проти «перших» більшовиків, німців, «других визволителів». Голодували, перемерзли — коли зі зброєю, коли без неї — в чорних перелісках ділили хліб і сіль, біль поразок і радість перемог. Одні з них ще тоді впали на полі бою, та їх пролита кров через десятиріччя сьогодні проростає на запущених землях червоними маками, верболозом і будяками. Інші після коротких вагань дали згоду на співпрацю з чинним режимом і успішно при своїх сім’ях дожили до старості, а ще інші, як він, залишилися повік невизнаними, одинокими, але при своїх переконаннях...

Занило серце, а від нього, ніби відлуння прифронтової канонади чи, може, весняного грому, дались чути всі болячки. Прекрасний виднокіл розчинився в несподіваній скупій сльозі, що знову набігла на очі.

(254 сл.) Б. Андрушків

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити