Українська мова : комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА - 2019
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ
ПРОСТЕ ДВОСКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ
Повні й неповні речення
Повними називаємо речення, що, як правило, зрозумілі самі по собі, бо вони мають усі необхідні для цього члени речення.
Неповними називаємо речення, у яких пропущено один або кілька його членів, які можна відновити з контексту.
Найчастіше пропущені члени речення в неповних реченнях відновлюємо зі змісту попереднього речення: Юра спинився. У груди набрав повітря. Не буде засідання. Відклали на восьме. Ранні пташки росу п'ють, а пізні - слізки ллють.
Неповні речення, як і повні, можуть бути непоширеними й поширеними, двоскладними й односкладними, розповідними, питальними та спонукальними.
! Не можна сплутувати неповні речення з односкладними. В односкладних реченнях є лише один головний член речення, а другий або неможливий, або не потрібен для розуміння змісту речення.
Залежно від умов уживання неповні речення поділяють на ситуативні, контекстуальні, еліптичні та обірвані.
Ситуативні - головний чи другорядний член пропускаємо тому, що в ситуації мовлення є зрозумілими діяч, дія, об'єкт, ознака або обставина й немає потреби їх називати: Чи чуєш ти, Катерино? Уже прийшов... (чоловік)
Контекстуальні — коли пропущений член повідомлений у тексті іншим реченням (часто попереднім): Ідуть заробітчани... Йдуть та йдуть, чорні, похилені, мокрі, нещасні, немов каліки-журавлі (Коцюбинський).
Обірвані — з якихось причин не завершене речення: Кому війна, а кому...
Еліптичні - зазвичай пропускаємо дієслово-присудок, бо його значення цілком зрозуміле з інших членів цього речення: На душі - дивна тривога. Мій шлях - нікуди. Підказкою в таких реченнях є наявність обставини та підмета, адже обставина може залежати лише від присудка.
Найчастіше пропускаємо присудок, зрідка - підмет або додаток і ще рідше (їх нестача майже не помічається) означення чи обставина.
На місці пропущеного члена речення ставимо тире, якщо в усному мовленні цей пропуск позначений паузою: Посеред степу - скирта соломи, двоє на ній-молоді, як пилок (Павличко).
Якщо пауза відсутня, тире не ставимо: На станції знову пожвавлення.