Українська мова : комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА - 2019

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ

ПРОСТЕ УСКЛАДНЕНЕ РЕЧЕННЯ

Відокремлені обставини

Відокремлюються, виділяючись на письмі комами та інтонацією у вимові, обставини, виражені дієприслівниками та дієприслівниковими зворотами. Такі обставини пояснюють дієслово-присудок, з'єднуються з ним способом прилягання: Літаючи по дворах, гава шматок ковбаски добула (Глібов).

Види за будовою

Відокремлюються обставини

Приклади

Поширені

Виражені дієприслівниковим зворотом у будь-якій позиції по відношенню до означуваного слова (дієслова-присудка)

На кормі, випроставшись у повний зріст стояв дідусь.

Виражені іменником зі словами усупереч, наперекір, попри, незважаючи на тощо.

Незважаючи на погану погоду, усі працювали жваво.

Непоширені

Виражені одиничним дієприслівником

Мружачись, Софія взяла срібний дзвоник.

НЕ відокремлюється обставина:

1) виражена дієприслівниковим зворотом, якщо вона виступає однорідним членом до невідокремлених обставин: Усі з радісним голосом і випереджаючи один одного побігли назустріч гостю.

2) виражена одиничним дієприслівником чи дієприслівниковим зворотом, на початку яких стоїть підсилювальна частка і (й): Можна вміти добре плавати й не будучи спортсменом.

3) виражена зворотом фразеологічного типу заломивши руки, повісивши голову, не чуючи ніг, не покладаючи рук, не пам'ятаючи себе, не переводячи духу: Дівчата працювали не покладаючи рук.

4) із значенням способу дії, виражена одиничним дієприслівником, комами не виділяється, якщо стоїть після дієслова-присудка: Співають ідучи дівчата.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити