Українська мова : комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА - 2019

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ

СКЛАДНОПІДРЯДНЕ РЕЧЕННЯ

Складнопідрядні речення з кількома підрядними

Складнопідрядні речення з двома й більше підрядними за характером взаємозв'язку головного і підрядного речень поділяють на складнопідрядні речення з:

1) послідовною підрядністю;

2) однорідною підрядністю;

3) неоднорідною підрядністю.

Послідовна підрядність - це така підрядність, при якій перше підрядне речення залежить від головного, а решта - послідовно один від одного. При цьому підрядне речення, до якого відноситься інше підрядне, стає головним щодо нього:

Утомившись, вони забирались на біле каміння й лячно зазирали звідти в прірву, з якої стрімко підіймався у небо чорний привид гори і дихав синню, що не хотіла танути на сонці. (Коцюбинський). Схема цього речення:

image57

Однорідна підрядність - це така підрядність, коли два й більше підрядних речень відносяться до одного і того ж слова в головному реченні і відповідають на одне й те ж питання:

Неприємно, коли п'явка впивається в жижку, коли гавкають на тебе чужі пси... (Довженко). Схема цього речення:

image58

Неоднорідна підрядність - підрядні речення відповідають на різні питання (належать до різних видів підрядних речень) або ж відносяться до різних членів головного речення:

Якби артилерійський технік був говіркіший, він розповів би, якою дорогою ціною здобула дивізія ту золоту далеку сопку (Гончар). Схема цього речення:

image59

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2020 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.