Українська мова : комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА - 2019

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ

СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВ'ЯЗКУ

У складному реченні можуть поєднуватися різні види зв'язку: сурядний і підрядний, сполучниковий і безсполучниковий.

Для визначення складного речення з різними видами зв'язку потрібно:

1) знайти граматичні основи (їх повинно бути мінімум три);

2) з'ясувати засоби зв'язку між частинами складного речення (сполучниковий чи безсполучниковий).

І. Складні речення з сурядним і підрядним зв'язком.

Такі речення можуть мати різну будову:

1. Від одного з речень, з'єднаних сурядним зв'язком, залежить одне або кілька підрядних: Жито посіяно сівалкою, і я не зводжу очей з міжрядь, які під зеленим дашком своїм біжать кудись в сутінь буйного травостою (Сенченко). Схема цього речення:

image61

2. Кожне з речень, з'єднаних сурядним зв'язком, має залежне від нього підрядне речення: Розпухле вухо Тимка, на якому засохла кров, кинуло Орисю в жар, і їй хотілося торкнутися до нього пальцями, щоб зняти з нього біль... (Тютюнник). Схема цього речення:

image62

3. Два чи кілька речень, з'єднаних сурядним зв'язком, мають спільне підрядне: Тільки що Марія розпалила в печі й приставила горщики, у вікнах замиготіла чорна смушева шапка й блиснули чорні брови (Нечуй-Левицький). Схема цього речення:

image63

! Між двома сурядними реченнями, з'єднаними сполучниками і(й), та(і), якщо вони мають спільне підрядне, кому не ставимо.

II. Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв'язком

Одні прості речення в складних можуть об'єднуватись між собою сполучниками, а інші - без їхньої допомоги (лише за змістом та інтонацією). Такі складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв'язком розподіляють на 3 основні різновиди:

1. Складні речення зі сполучниковим (сурядним) і безсполучниковим зв'язком:

Весняне сонце ще не було пекуче, воно лише приємно пригрівало живим теплом, і степ дихав вільготно (Гончар). Схема цього речення:

image64

2. Складні речення зі сполучниковим (підрядним) і безсполучниковим зв'язком:

А я додам: любити можна поезію в добу ракет, бо, дивна річ, людина кожна якоюсь мірою поет (Рильський).

Схема цього речення:

image65

3. Складні речення зі сполучниковим (сурядним і підрядним) і безсполучниковим зв'язком: Золота порохівниця місяця порошила трави голубим пилом, і здавалось козакові, що в степу ворушиться щось, іржуть чиїсь коні, і не сиділося старому, свербіла рука до шаблюки.

Схема цього речення:

image66


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити