Українська мова : комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА - 2019

ТЕМИ ТВОРЧИХ РОБІТ

1. Світ змінюється, і змінюються суспільні пріоритети. Колись за землю для ведення господарства точилися війни, а зараз майже ніхто не хоче важко працювати в аграрній промисловості, прагнучи здобути професію, пов'язану з офісною роботою. То який фах краще обирати в сучасних реаліях?

2. Буває, нам доводиться мати справу з людьми, які люблять нав'язувати свою думку, вимагають від інших змінюватися, оскільки вважають, що саме вони знають, як правильно потрібно чинити в певних обставинах. Чи варто прислухатися до думки таких авторитетів?

3. Інколи, борючись за справедливість, доводиться наражатися на великий опір, який чинять навіть близькі нам люди. Чи потрібна така боротьба, у результаті якої страждає наше оточення?

4. Змінюються стилі, напрями в мистецтві, створюються нові шедеври, якими захоплюється сучасна молодь, однак інколи такі твори викликають подив або навіть обурення в іншого покоління, яке категорично не сприймає нового. Можливо, таке мистецтво, яке спричиняє стільки дискусій, не є справжнім?

5. У сучасному суспільстві панує думка, що після закінчення школи обов'язково потрібно здобувати вищу освіту, оскільки це найкращий шлях до успіху. Чи обов'язково закінчувати вищий навчальний заклад, щоб стати високоосвіченою людиною?

6. Напевно, кожній молодій людині знайомі батьківські слова: ось коли ми були молодими, то так не чинили... Часто-густо молодь не сприймає деяких батьківських порад і, між іншим, інколи шкодує про це. Чи потрібно чинити так, як нам радять представники старшого покоління?

7. Не раз ми чули такі слова: у мене багато друзів. А може, то мають на увазі приятелів, добрих знайомих. Справді, чи може бути багато друзів в однієї людини?

8. Герой одного відомого кінофільму в 60-х роках минулого століття безапеляційно стверджував, що скоро телебачення замінить усе: книжку, театр, газети... Минуло півстоліття. Нині в нашому суспільстві стрімко розвиваються інформаційні технології, зокрема Інтернет. Світ глобалізується. Чи замінить Інтернет телебачення, книжку, театр?

9. Романтики стверджують: кохання є, і воно вічне. Проте є люди, які вважають, що кохання (або закоханість) триває недовго... Десь кілька тижнів чи місяців, доки не завершиться букетно-цукерковий період. Виходить, оспіване в українській і світовій літературах прекрасне почуття не вічне?

10. Одні кажуть, що друзі перевіряються в біді. Інші наполягають на тому, що справжній друг той, хто порадіє за твої успіхи. Чи є місце заздрощам у товариських стосунках?

11. Часто успішними стають люди, які вміють проходити між краплинками дощу, підлаштовуватися під різні ситуації, а іноді й іти на компроміс і з власним сумлінням і навіть переступати межу реальності. Чи можна заради успіху (хай лише раз) кривити душею?

12. Виховуючи або ж підтримуючи людину, яка допустила серйозну помилку, часто кажуть: забудь про все, не переймайся, депресія нікому ще не допомогла. Почни життя з чистого аркуша... Чи можна забувати свої помилки чи помилки в історії свого народу?

13. На життєвому шляху ми набуваємо і друзів, і ворогів. Часто можна почути: «Удаваний друг гірший за підступного ворога». Як маємо чинити, щоб, зустрічаючись у житті з різними людьми, безпомилково визначити, хто твій справжній друг, а хто лише зветься таким, а насправді байдужий до твоєї долі, а то й приховує свою ворожість?

14. Людина щосекунди змінює свою планету, утверджується на ній. Прагнучи підкорити природу, ми не маємо часу замислитись над доцільністю володарювання над нею. Чи потрібно людині шукати відповідь на питання про доцільність підкорення природи й володарювання над нею?

15. Добро завжди має перемагати - це ми знаємо з дитинства. Але відомо, що будь-яка перемога пов'язана з насильством. Як добро має перемагати в нашому недоброму світі?

16. Увічливість, вихованість, шляхетність прикрашають будь-яку людину. Але ввічливість може бути сухою, вихованість - поверховою, шляхетність - показною. Як же відрізнити справжні чесноти від удаваних?

17. Людина - соціальна істота, а тому їй не властиво надовго залишатися на самоті. Водночас багато хто впевнений, що саме самотність допомагає індивіду зрозуміти себе, проаналізувати своє життя. Вони заперечують думку, що тільки оточення може дати об'єктивну оцінку людині, її діям і вчинкам. Наскільки людині варто дослухатися до думки оточення про неї?

18. На формування особистості впливає багато чинників. Дехто впевнений, що особистість

формують передусім походження й родинне виховання, сильний вплив чинять на неї також освіта та суспільство. Інші ж твердять, що визначальними є зусилля самої людини, її здатність до самовдосконалення й повсякчасної внутрішньої роботи над собою. Які чинники мають переважати у вихованні особистості? Чи може визначити життєву позицію молодої людини приклад її батьків і дідів?

19. Сучасний світ став надзвичайно практичним і прагматичним. Багато хто вважає сьогодні, що успішною може бути та людина, яка вміє логічно мислити й діяти за чітким розрахунком. Водночас історія доводить, що всі найуспішніші люди насправді були великим мрійниками. Що потрібно людині для досягнення успіху в житті?

20. Для великих справ потрібна злагода й одностайність. Часто можна почути, що людям важко досягти згоди саме через прагнення кожного до влади, тоді як лідер має бути один. А може, влада багатьох і рівноправність кожного - це і є найкращий спосіб керування? Який із цих способів організації влади мало б обрати суспільство?

21. «Робота вбиває мрії», - пише одна з сучасних авторів. Що ж нам залишається: відмовитись від своїх мрій чи залишитись без засобів на існування?

22. У кожного є або була найближча і найдорожча людина - мама. І хоч куди б доля нас не закинула, у пам'яті жевріє материнська домівка, материна посмішка, материна любов. Та чи завжди ми пам'ятаємо про це?

23. Життєва дорога неможлива без перепон. Дехто вважає, що проблеми й перешкоди людині варто долати, удаючись до прямих і рішучих дій. Інші ж упевнені, що будь-які проблеми можна розв'язувати спокійно і не поспішаючи, не вступаючи у відкрите протистояння з опонентами. Як має чинити людина, коли на шляху їй трапляються проблеми й перешкоди?

24. Пошук людей в Інтернеті - кого цим здивуєш? Є чимало сайтів, які допомагають людям зустрітися у віртуальному просторі. Не завжди в реальному житті можеш знайти однодумця. Чи можна замінити реальне спілкування віртуальним?

25. У різних ситуаціях ми поводимося по-різному: часом розважливо обмірковуємо свої кроки, а часом - даємо волю емоціям, не зважаючи на можливі наслідки. До чого ж зрештою треба дослухатися в житті - до розуму чи до серця?

26. Чи можна виправдати такий прогрес у суспільному житті, заради якого здійснюють подвиги та численні жертви?

27. Людина - істота і духовна, і матеріальна. Спокус навколо багато, приборкати пристрасть іноді дуже важко. Та й іти на компроміс із власним сумлінням непросто. Що ж має в людині переважати - матеріальне чи духовне? Де та золота середина?

28. У народі кажуть: не все те золото, що блищить. Ми часто женемося за красивим і блискучим, а згодом, коли ним заволодіємо, не дістаємо від того насолоди. Яка ж краса справжня?

29. Відомо, що у дворянських родинах за поганий тон вважалося одружитися з людиною нижчого соціального прошарку. Нині ми спостерігаємо подібну картину: батьки молодих людей із заможних родин аж ніяк не хочуть чути про одруження своєї доньки з хлопцем із незаможної родини. Виходить, у стосунках кохання не головне?

30. Чи можна когось або щось любити до безтями? Відомо, що фанатизм до добра не доводить, він засліплює людину до втрати адекватності. Хоча навряд чи можна любов угамувати, якщо вона справжня...

31. У житті багатьох молодих людей рано чи пізно настає пора, коли вони залишають родинне гніздо і починають самостійно будувати власну родину. А є такі, що живуть з батьками до останнього дня. Щоправда, не завжди в злагоді. Який же варіант кращий?

32. Не йти вперед означає йти назад.

33. Терпіння - шлях до перемоги.

34. Двічі перемагає той, хто, отримавши перемогу, перемагає й самого себе.

35. Хто з мудрим спілкується, той сам стає мудрим.

36. Хто в Україні гідний називатися патріотом?

37. Книга - наш друг і порадник.

38. Будувати повітряні замки легше, ніж у них жити.

39. Скромність - прикраса мудрості.

40. Чим людина освіченіша, тим вона вільніша.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити