Українська мова : комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА - 2019

МОРФОЛОГІЯ

ПОВНОЗНАЧНІ ЧАСТИНИ МОВИ

ІМЕННИК

Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Іменником називають повнозначну частину мови, що об'єднує слова зі значенням предметності, які мають категорії роду, числа та відмінка і відповідають напитання хто? що?

Предметністю у граматиці вважають усе те, до чого можна поставити питання хто? (кого? кому? ким? на кому?) або що? (чого? чому? чим? на чому?).

Спільнокореневі іменники, прикметники, дієслова, прислівники, займенники, числівники є близькими за значенням: доблесть - доблесний - доблесно; біг - бігти; п'ять - п'ятірка.Іменник доблесть виражає опредмечену ознаку, а прикметник доблесний виражає цю ж ознаку, але як таку, що приписана якомусь предметові (доблесний воїн). Іменник біг виражає опредмечену дію, а дієслово бігати - обов'язково пов'язане з виконанням дії: дитина бігає.

Кожен іменник в однині має форму одного з родів - чоловічого (день, учитель), жіночого (ручка, трава), середнього (село, вікно) або спільного (сирота, бідолаха).

! Іменники НЕ змінюються за родами. Вони мають категорію роду, тобто в іменнику можна визначити рід, але змінити його для конкретного іменника неможливо.

Іменники мають форму числа - однини й множини (весло - весла, рік - роки), часто вживаються тільки в однині (Київ, боротьба) або тільки в множині (терези, Карпати). Іменники змінюються за відмінками (ліс - лісу - лісом і т. д.), винятком є деякі запозичені іменники (фойє, шимпанзе), ініціальні абревіатури (ЗМІ, ЦГЗ, ДАІ) тощо.

У реченні іменники можуть виступати будь-яким членом речення - або головним, або другорядним.

Лиш у труді живе людина, а без труда її нема (Сосюра).

Наш народ - океан (Тичина).

Ми тобі знайдемо з папороті квітку (Леся Українка).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити